Su sporlarında büyük potansiyeli bulunan Murat Nehri`nin Genç ilçesinden geçen bölümü, son yıllarda başlatılan çalışmayla kano ve rafting tutkunlarına da ev sahipliği yapıyor.
Kaymakamlık öncülüğünde gençlerin ve çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durması ve bu alanda eğitim alması için kurulan kano ve rafting takımları büyük ilgi gördü.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla hazırlanan "Spora Geç Kalma, Genç Kal" projesi kapsamında kurulan rafting ve kano takımlarına dahil edilen gençler, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde spor eğitim uzmanı ve rafting antrenörü Mahmut Arif Kaya`dan aldıkları eğitimlerin ardından Murat Nehri`nde kürek çekmeye başlıyor.
Murat Nehri`nde 6 yıldır kano ve rafting yaparken eğitimle de kendilerini geliştiren 150 çocuk ve gençten 14`ü Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu`nu kazandı, 25`i lisanslı sporcu oldu.
Tunceli, Van, Şırnak ve Hakkari`de yapılan Türkiye şampiyonalarına katılan rafting takımı Rize`deki dünya şampiyonaları elemelerinde 56 takım içerisinde 8. olmayı başardı.
Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri kapsamında geçen yıl Tunceli`de yapılan rafting yarışmalarında kenti temsil eden Bingöl Rafting Takımı, Türkiye ikinciliği elde etti.
Bingöllü çocuklar ve gençler, ulusal ve uluslararası şampiyonalarda kıyasıya yarışmak için Murat Nehri`nde kürek çekmeye devam ediyor.
Murat Nehri`nin mavi yeşil sularında sporcuların yaklaşık 7 kilometrelik parkurda yaşadığı kano keyfi, güzel görüntüler oluşturuyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz