Avrupa ülkelerine gitme umuduyla göçmenlerin bir ayı geçen bekleyişi devam ediyor. Soğuk havalarda sınıra hücum etmek için yapılan birkaç başarısız girişime rağmen, birçoğu hala içeri sınırdan geçmelerine izin verilmesi umuduyla bekliyor.
27 yaşındaki Iraklı göçmen Ahmed Rebaz, "Irak`ta kalmak istemiyorum çünkü orada hayat zor. Oradaki hayatımız DEAŞ nedeniyle sizin de bildiğiniz üzere güvenli değil" dedi.
Göçmenlerin çoğu kendi ülkelerindeki çatışmalardan ya da umutsuzluktan kaçarak Almanya`ya ya da diğer Batı Avrupa ülkelerine ulaşmayı hedefliyor.
Polonya, göçmenlerin yasadışı girişine karşı sert bir tavır aldı, sınırı güçlendirdi ve geri dönmeye çalışanları Belarus`a itti. Polonya`nın yaklaşımı, yeni bir göç dalgasını durdurmak isteyen diğer AB ülkelerinden büyük ölçüde onay aldı, ancak insan hakları grupları tarafından da eleştirildi.
Belarus makamları, Polonya`yı ve diğer Avrupa ülkelerini göçmenlere kötü muamelede bulunmakla eleştirirken, onları kendi ülkelerine geri döndürmek ve Bruzgi sınır kapısında kalanlar için iyi yaşam koşulları yaratmak için çaba gösteriyor.
Ancak sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde sınırdaki yaşam giderek daha zor hale geldi. Göçmenlerin bulunduğu depoda hava hala o kadar soğuk ki içerideki insanlar dış giysilerini üzerinde tutuyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz