İşgal altındaki Batı Şeria`nın merkezindeki Ramallah`ta yürüyüş düzenleyen Filistinli siyasi gruplar, işgal güçlerinden Kudüs`teki uygulamalarını durdurmasını istedi.
Filistin yönetimine seslenen göstericiler, Kudüs`te yapılanlara karşılık, güvenlik koordinesi de dahil olmak üzere İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesi çağrısında bulundu.
Yürüyüşe katılan Hamas Hareketi liderlerinden Cemal el-Tavil, Kudüs`ün Filistinli kitleleri harekete geçirdiğini, halkın çeşitli kesimlerini birleştirdiğini, işgal güçleriyle mücadeleyi yönetecek olanın, bu kitleler olduğunu söyledi.
Tavil, "Direniş, işgal güçlerinin suçları ve Yahudileştirme politikasına karşı doğal bir cevaptır" dedi.
Yürüyüşlerini el-Bire kontrol noktasına kadar sürdüren göstericiler ile İsrail güvenlik güçleri arasında ufak çaplı arbedeler yaşandı.
Batı Şeria`nın kuzeyindeki Cenin kentinde düzenlenen yürüyüşte de göstericiler, İsrail`in, Şeyh Cerrah Mahallesi`ndeki ihlali ve Mescidi Aksa baskınını telin etti. Filistin bayraklarıyla yürüyüşe katılan göstericiler, İslam dünyasına ve Arap ülkelerine "Kudüs`ün yanında durun" mesajı gönderdi.
Batı Şeria`daki tüm ulusal ve İslamcı gruplar, pazartesi günü, Kudüslülere destek olmak amacıyla kent merkezlerinden İsrail kontrol noktalarına dek yürüyüşler düzenlenmesi çağrısında bulundu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz