Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bölgenin geçen yıl 1 Ocak - 31 Ağustos`ta 1 milyar 204 milyon 804 bin dolarlık ihracat rakamının bu yıl aynı dönemde yüzde 37,41`lik artışla, 1 milyar 655 milyon 511 bin dolara ulaştığını belirtti.
Bölgeden en fazla ihracatı yapılan sektörün yaş sebze ve meyveden sonra maden ve metaller olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, bu sektörde 8 ayda 329 milyon 220 bin 868 dolarlık ihracat yapıldığını ve bunun 249 milyon 95 bin dolarlık kısmını mermerin oluşturduğunu söyledi.
Çin`e 8 ayda 181 milyon dolarlık ihracat
Çin`e 8 ayda 181 milyon dolarlık ihracat
Bölgenin mermer ihracatıyla ülke ekonomisine önemli katkıda bulunduğunu aktaran Çavuşoğlu, Kovid-19 sürecinde de mermer ihracatında herhangi bir aksamanın olmadığını belirtti. İhracatın katlanarak arttığını kaydeden Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Mermer ihracatında geçen yıla göre yüzde 30`luk bir artış var. Türkiye`nin mermer ihracatında bölgemizin çok büyük payı var. En fazla Çin Halk Cumhuriyeti`ne ihracat yapıyoruz. Çin`e bu yıl 8 ayda yaklaşık 181 milyon 11 bin dolarlık bir satış yaptık. Geçen yıl aynı dönemde ise 117 milyon 863 bin dolarlık bir ihracatımız vardı. Çin`in dışında Birleşik Devletler, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Almanya, Hindistan, Avustralya, İsrail başta olmak üzere 78 ülkeye mermer ihraç ediyoruz."
Bölgenin mermer üretimi konusunda Türkiye`de önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Bölgeden çıkan mermerlerin tamamını Antalya`dan gönderemiyoruz. Buradan İstanbul`a, Ege`ye gönderiyoruz, oradan yurt dışına çıkışlar oluyor." ifadelerini kullandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz