Güney yönden boğaza giren 84 metre boyunda ve 4 bin 711 groston ağırlığındaki gemi, bir süre sonra Çanakkale önlerine ulaştı.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı`nın (TPAO) 2013 yılında Norveç`ten satın aldığı, Karadeniz ve Akdeniz`deki faaliyetlerde kullanılan geminin Mersin`in Taşucu Limanı`ndan yola çıktığı ve İstanbul`un Tuzla Limanı`na gittiği öğrenildi.
Eski ismi "Polarcus" olan gemi, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabilen, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesiyle otomatik olarak yapabiliyor.
Gemide ayrıca bir de helikopter pisti yer alıyor.
DENİZLERİN HAKİMİ `BARBAROS`
DENİZLERİN HAKİMİ `BARBAROS`
2013`te TPAO envanterine katılan Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi sayesinde ülke imkanlarıyla yürütülüyor.
31 Aralık 2012`de 130 milyon dolara satın alınan, iki ve üç boyutlu sismik araştırma yapabilme özelliğine sahip Barbaros Hayreddin Paşa gemisi denizin 8 kilometre altındaki jeolojik yapıları inceleyebiliyor, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor. Brüt 4 bin 711 ton ağırlığındaki gemi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesiyle otomatik olarak yapabiliyor. Uzunluğu 84, genişliği 21,6 metre olan gemide bir helikopter pisti bulunuyor.
Buzullarda çalışma özelliğine de sahip gemi, dizel itici gücüyle çalışıyor. Barbaros Hayreddin Paşa, sismik ses kaynağı, yüksek özellikli katalitik çeviricileri, çift gövdesi ve su temizleme sistemleriyle en çevreci gemilerden biri olarak nitelendiriliyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz