Kurak geçen yaz döneminde suların çekildiği Atatürk Baraj göletinden tarih çıktı.
Suların yaklaşık 15 metre çekilmesi toprak altındaki tarihi ortaya çıkardı.
Adıyaman merkeze bağlı Ürgüç köyü sınırlarında yer alan ve Gavur Tepe olarak bilinen yerde höyük ortaya çıktı.
Sular çekilince 4 bin yıllık tarih gün yüzüne çıktı
Sular çekilince 4 bin yıllık tarih gün yüzüne çıktı
Yapılan incelemelerde, bulunan kalıntıların en az 4 bin yıllık olduğu belirlendi. Köylülerin fark ettiği höyük ile ilgili Adıyaman Müze Müdürlüğü`ne bilgi verildi.
Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sabahattin Ezer ve Müze Müdürü Mehmet Alkan, incelemede bulundu.
Ekipler, yaklaşık 20 metre suyun çekildiği alanda yaptıkları incelemede höyüğün 4 bin yıl öncesine ait yerleşim alanı olduğunu tespit etti.
Burada bir yerleşim olduğu kanıtlandı
"Burada bir yerleşim olduğu kanıtlandı"
2013 yılından beri yüzey araştırması yapan Doç. Dr. Sabahattin Ezer, kalıntılarla ilgili şu bilgileri verdi: "Yaptığımız incelemede buranın bir höyük olduğu anlaşılıyor. Atatürk Baraj sularının çekilmesiyle doğal bir tahribat oluşmuş. Arkeolojik kalıntılar, yüzeye çıkmış durumda. Yaptığımız incelemeler de bu alanda 4 bin yıl öncesine ait bir yerleşimin varlığını kanıtlıyor. Önceki dönemlere ait bulgular da söz konusu. Onun dışında yüzeyde duvar kalıntıları tespit ettik. Bunlar, mimari hakkında bize fikirler veriyor."
Müze Müdürü Mehmet Alkan, gazetecilere, Atatürk Baraj sularının çekilmesi ve aşındırması sonucunda mimari yapı ve çanak, çömleklerin ortaya çıktığını söyledi.
Yaptıkları incelemede, höyüğün 4 bin yıllık olduğunu tespit ettiklerini anlatan Alkan, şunları kaydetti: "Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sebahattin Ezer ile birlikte incelemede bulunduk. Bu höyükte baraj sularının çekilmesi ve aşındırması sonucunda mimari yapı ve çanak, çömlekler ortaya çıkmış. Burada yaptığımız inceleme sonucunda mimari yapı ve milattan önce 2 bin yılına ait çanak, çömlekler tespit ettik."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz