Görgü tanıkları ve yetkililer, yüzlerce barınağın bulunduğu Cox Bazar`daki kampta gece büyük bir yangının çıktığını söyledi.
Görgü tanıklarından Mayyu Han, 700`den fazla barınağın kontrol altına alınamayan yangında küle döndüğünü açıkladı.
Yüzlerce barınağın küle döndüğü yangının ardından ölü sayısı 7`ye yükseldi, 70 binden fazla Arakanlı mülteci evsiz kaldı.
Cox Bazar`da, 14 Ocak`ta bir kampta çıkan yangında, yüzlerce kişinin kaldığı 550 çadır kullanılamaz hale gelmişti.
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik
Myanmar`ın Arakan eyaletinde 2012`de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.
Arakan`daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017`de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.
Birleşmiş Milletler`e (BM) göre, Ağustos 2017`den sonra Arakan`daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş`e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.
Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz