Alevlere teslim olan 170 haneli Artvin`in Dereiçi köyünde yaraların sarılması için harekete geçildi. İlk önce hasar tespit yapıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Dereiçi köyünde incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, devletin tüm kurumlarıyla bölge halkının yanında olduğunu söyledi. Soylu, "AFAD`dan acil yardım ödeneğinden 1 milyon gönderildi, Çevre ve Şehircilik Bakanımız 1 milyon gönderdi. Şimdi Aile Bakanımızla konuştuk o da 1.5 milyon gönderiyor. Biz burada 15 bin lira evi yananlar için ilk etapta bir para hesaplara bugün yatacak" dedi.
Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen köyde, TOKİ tarafından yeni ev ve ahırlar yapılacak. Bakan Kurum ayrıntıları paylaştı: "AFAD`dan hak sahibi olanlar AFAD`dan, AFAD`dan hak sahibi olmayıp da burada evi yanan kardeşlerimizi de kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde hak sahipliği sürecini yürüteceğiz. Zaten yardımları, taşınma yardımı, eşya yardımı, kira yardımı sayın bakanımız açıkladılar. Bu süreçte o yangınlarla birlikte TOKİ Başkanlığımız Dereiçi köyümüze, Yusufeli`mize yakışacak şekliyle yatay mimari esaslı, yanımıza yine hayvanlarımızı en yakın noktada bakabileceğimiz samanlığımızın olduğu güzel bir projeyi inşallah hayata geçireceğiz. Amacımız 6 ay içerisinde başlayıp, projeleri tamamlayıp sizlere teslim etmektir."
TOKİ`nin daha önce Elazığ`da, İzmir`de ve Malatya`da gerçekleştirdiği çalışmalara değinen Kurum, "Yine Giresun Dereli, Doğankent`te nasıl vatandaşlarımızla bir ve beraber olmak suretiyle çalıştıysa Artvin`imizde, Yusufeli`mizde, Dereiçi`mizde de aynı anlayışla sizlerle birlikte, sizlerin yaralarını en hızlı biçimde saracak anlayışla çalışmalarımızı yapacağız. Tüm Dereiçili kardeşlerimize, Artvin`imize, Yusufeli`mize tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, hepinizi Allah`a emanet ediyorum" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz