Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, koronavirüse karşı geliştirilen inaktif ve adenovirüs temelli aşı adaylarının çalışmalarının sürdüğü Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi ile Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.
Yerli aşı çalışmalarına katılan bilim insanları ve ekipleriyle bayramlaşan Varank, onlara baklava ikram etti.
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin`in de eşlik ettiği ziyaretlerde Varank`a, merkezlerin çalışmalarına ilişkin sunum yapıldı.
Varank, Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi`nde Faz 1 çalışmalarına başlanan Konya Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibinin geliştirdiği yerli inaktif aşı adayına ilişkin bilgi aldı.
Bakan Varank, başta ülkenin huzur ve refahı için çalışan sağlık personeli, güvenlik güçleri ve bayram günü olmasına rağmen ter döken emekçiler olmak üzere tüm Türkiye`nin bayramını kutladı.
Varank, TÜBİTAK’ın "COVID-19 Türkiye Platformu" çatısı altındaki aşı çalışmalarından biri olan virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı adayının Faz 1 çalışmasının ikinci doz aşılamalarla tamamlandığını anımsattı.
Varank, Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezinde de inaktif aşı adayının klinik çalışmalarının sürdüğünü anlattı.
Varank, söz konusu merkezde gönüllülerin aşılandığını, tetkik ve takiplerinin yapıldığını söyledi.
Bakan Varank, aşı geliştirme çalışmalarının en önemli ayaklarından birinin insan denemeleri olduğunu söyleyerek, şunları anlattı:
"Kayseri`de bir ekip inaktif aşı çalışmasında Faz 3`e geçmeyi bekliyorlar. VLP aşısında da Faz 2`ye geçmeyi planlıyoruz. Burada da Osman Erganiş Hoca`mızın inaktif aşı adayında inşallah haziranın ortasına kadar Faz 1 çalışmaları biterse, kendi teknolojilerimizle kendi bilim insanlarımızın geliştirdiği ve Türkiye`deki üretim tesislerinde GMP standartlarında ürettiğimiz aşıları test etmiş oluyoruz."
Merkezde Faz 1 çalışmaları süren inaktif aşı adayının 50 gönüllüsü bulunduğunu açıklayan Varank, Faz 2 aşamasına da yaklaşık 250 gönüllüyle devam edileceğini söyledi.
Varank daha sonra Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsüne gerçekleştirdiği ziyarette, Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile Enstitü Müdürü Prof. Dr. Hakan Akbulut`tan COVID-19’a karşı geliştirilen adenovirüs temelli aşı adayına ilişkin bilgi aldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz