Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Silvan Projesi`nin  18 milyar liralık devasa bir proje olduğunu belirterek,
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Silvan Projesi`nin 18 milyar liralık devasa bir proje olduğunu belirterek,
"Bu devasa projeyi inşallah 2023 yılına varmadan tam anlamıyla bitirme ve bölgeyi tam anlamda sulamaya kavuşturma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.
Bakan Pakdemirli, Diyarbakır`ın "çılgın projesi" olarak anılan Silvan Projesi kapsamında inşa edilen ve gövde dolgusu tamamlanan Silvan Barajı alanında incelemelerde bulundu.
Yetkililerden bilgi alan Pakdemirli, burada Silvan Projesi`nin Atatürk Barajı`ndan sonra ülkenin en büyük sulama projesi olduğunu söyledi.
Projeyle, toplamda neredeyse 250 bin hektara varan bir sulamanın söz konusu olduğuna işaret eden Pakdemirli, buranın ekonomiye yıllık 2 milyar liralık katkı ve 305 bin kişiye iş imkanı sunacağını bildirdi.
Bu projenin Diyarbakır`ın çehresini tamamen değiştirecek bir proje olduğunu vurgulayan Pakdemirli, proje kapsamındaki barajın yarın gövde dolgusunun bitmesi dolayısıyla tören düzenleneceğini dile getirdi.
Barajın yaklaşık yüzde 75 seviyelerine geldiğini ifade eden Pakdemirli, gelecek ağustos ayında barajda su tutmaya başlayacaklarını söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz