58 yaşındaki Ebu Talip, Bağdat’ta en eski gramofon ve plakçalar tamircisi olarak biliniyor. Emekli asker olan Ebu Talip, yarım asırlık bu cihazlara yeniden yaşam veriyor.
Ebu Talip, yanına uğrayanlara plaklarından eski Türkçe şarkılar da dinletiyor.
Müzeyi andıran bu dükkanda plakçaların yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş onlarca eski kaset ve kasetçalar da bulunuyor.
Ebu Talip, "Bağdat`ta gramofon tamiri yapan tek kişiyim. Ben de bu mesleği şu an hayatta olmayan ustalarımdan öğrendim" dedi.
Teknik Eğitim Enstitüsü mezunu olan Ebu Talip, 8 yıl süren İran-Irak Savaşı döneminde askerlik yaptığını ve İran`a esir düştüğünü anlattı.
Ebu Talip: 1995 yılında subay yardımcısı olarak askerlikten emekli oldum ve Meydan`a gelerek bu mesleği öğrenmeye başladım. Hiç kimse doğuştan tamirci olamaz. Ben de mesleği vefat eden büyük ustalardan öğrendim. Bana bu mesleği esas olarak şu an hayatta olmayan Hristiyan George öğretti. 1995 yılında başladığım gramofon tamirciliğini tek olarak sürdürüyorum. Ürdün ve Suriye başta olmak üzere yurtdışı ve yurtiçinden özel müşterilerim var. Bu işe gönül vermiş ve hala şarkıları antika olan plaklardan dinlemek isteyenler gelip beni buluyor. Çok sevdiğim gramofon tamirlerini bazen bedavaya da yapıyorum.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz