Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ve kızı Leyla Aliyeva ile Şuşa`nın güneyindeki Cıdır Ovası`nda, Nevruz ateşini yaktıktan sonra ulusa seslendi.
Nevruz`u bir gün mutlaka Karabağ`da kutlayacaklarını yıllardır söylediğini anlatan Aliyev, "İşte o gün geldi. Bugün, Nevruz`u ülkemizin kültür başkenti Şuşa`da kutluyoruz. Bu, tarihi bir olaydır, büyük bir mutluluktur. Allah, Azerbaycan halkının dualarını işitti" dedi.
İlham Aliyev, toprakları kan dökerek aldıklarını vurgulayarak, şehitleri rahmet ve saygıyla andığını söyledi.
Ermenilerin, işgal döneminde Azerbaycan şehir ve köylerini yıktığını, talan ettiğini belirten Aliyev, Şuşa ve işgalden kurtarılan tüm köy ve şehirleri imar edeceklerini anlattı.
Biz, 21. yüzyılın savaşını verdik ve düşmanı yok ettik
"Biz, 21. yüzyılın savaşını verdik ve düşmanı yok ettik"
Aliyev, toprakların kurtarılmasında her jenerasyondan fertlerin kahramanlık gösterdiğini fakat asıl işi genç neslin yaptığını söyleyerek, şöyle konuştu: "İkinci Karabağ Savaşı, bugün dünyanın önde gelen ülkelerinin askeri okullarında inceleniyor. Biz, 21. yüzyılın savaşını verdik ve düşmanı yok ettik. Ermenistan ordusu yok, biz onu yok ettik. Bugün, Cıdır Ovası`nda Nevruz`u kutlarken gururla söylüyorum, `Şuşa, sen özgürsün`, `Şuşa Azerbaycan`dır`, `Karabağ, Azerbaycan`dır."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz