Koyun yünü, tezgahlarda önce ipliğe, ardından dev halılara dönüşüyor. Manisa`nın Demirci ilçesi, cami halısı üretiminde Osmanlı döneminden bu yana tüm dünyada haklı bir üne sahip.
Ayasofya Camii`nin halıları da Demirci`deki bu tezgahlarda dokunuyor.
Cuma günü 24 Temmuz`da Ayasofya Camii`nde serilecek olan halı, Osmanlı dönemi mimarisinin renklerini, tonlarını taşıyor. Cam göbeği ve turkuaz ağırlıklı bir tonda.
Ayasofya Camii için özel olarak üretilen halı yüzde yüz yün. 2 bin 600 metrekarelik halının ipleri insan sağlığına zarar vermeyen reaktif boya teknolojisi ile boyandı. Turkuaz rengi ve tonlarının kullanıldığı halı, mimariye uygun desenlerle bezendi.
Halı Üreticisi Behçet Özkul: "Özel bir halıdır. Metrekaresi 5 kilogram ağırlıkta olup renkleri bizzat Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyip tarafından seçilmiştir. Bizler de tarihin bir parçası olmaktan dolayı Manisa Demirci ilçesi halı üreticileri olarak gurur duyuyoruz.”
Motifler; tarihçi, mimar ve din uzmanları tarafından ortak belirlendi. Ayasofya Camii`nin yeni halısına alev almaz ve antibakteriyel özellik de kazandırıldı. Temizlenen cami zeminine önce keçe serildi. 24 Temmuz`a kadar 4 bin metrekarelik halının yarısı camiye serilecek. Kalan 2 bin metrekarelik bölümün döşeme işlemi ise restorasyonun ardından yapılacak.
Halı Üreticisi Behçet Özkul: "Elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. İnşallah 24 Temmuz Cuma günü biz zemin kaplaması kullanılacak halıyı yerine döşemiş olacağız."
Başta İstanbul`daki tarihi camiler olmak üzere Türkiye`deki büyük camilerin zeminleri Manisa Demirci halıları ile kaplı. Demirci`de dokunan yün halılar, 30 ülkeye ihraç ediliyor.
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz