Erzurum Atatürk Üniversitesi kampüsündeki çiftlikte eğitim ve staj gören Meslek Yüksekokulu At Biniciliği ve Hippoterapi Bölümü öğrencileri günlerinin büyük bir bölümünü atlarla geçiriyor.
Okulda öğrencilerin eğitimi dışında dünya standartlarına uygun 1 kapalı, 5 açık manej alanında otistik, down ve benzeri sendromlu engelli çocuk ve yetişkin bireylere hippoterapi eğitimi veriliyor.
Bu bölümden mezun olanların işsiz kalmaması nedeniyle kız ve erkek öğrenciler tarafından büyük rağbet görüyor.
Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü Öğretim Görevlisi Murat Temel, At Biniciliği ve Hippoterapi Bölümü`ne 2017- 2018 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya başladıklarını belirtti.
Yüksekokulda profesyonel at binme eğitimi almak isteyenlere de hizmet veriliyor.
Engelli çocuklara hipodermi eğitimi vermeye devam ediyoruz
"Engelli çocuklara hipodermi eğitimi vermeye devam ediyoruz"
Temel, "İki yıllık ön lisan programlı bir bölüm. Atçılık ve antrenörlük programında öğrencileri hem at hem de binici antrenörü olarak yetiştiriyoruz. Şu an popüler olan bir bölüm. Buradan mezun öğrenciler isterlerse 4 yıllık Veterinerlik ya da Ziraat Fakültesi’ne geçiş yapma şansına sahip. İsterlerse antrenör olarak TCK bünyesinde veya federasyona bağlı binicilik kulüplerinde çalışabilirler. Şu an yaz sezonu olduğu için okullarımız kapalı ama staj dönemi devam ediyor. Öğrencilerin günü sabah at tımarlamayla başlıyor. Atların eğitimi, biniş eğitimi, biniş öncesi ve sonrası at bakımı ve teknik konularda öğrencileri eğitmeye çalışıyoruz. Atatürk Üniversitesi’nin içinde kapalı manej bulunuyor. Burada vatandaşlardan gelen binicilik talepleri üzerine eğitim veriyoruz. Aynı zamanda engelli çocuklara hipodermi eğitimi vermeye devam ediyoruz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz