Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behiç Coşkun, doğup, büyüdüğü Sivas`ın Ulaş ilçesindeki köyünde, ana vatanı Tibet olan ve `her derde deva` diye nitelendirdiği goji berry (kurt üzümü) meyvesini yetiştirerek çiftçilere örnek oluyor.
Konya`da yaşadığı 36 yıllık süre içinde doğup büyüdüğü Ulaş ilçesine bağlı Boğazdere köyünü unutamayan Coşkun, köyündeki çiftçilere ek gelir kapısı olacak ürün arayışına girdi.
Şarkışla ilçesinde görev yapan ziraat mühendisi arkadaşının tavsiyesiyle ana vatanı Tibet olan goji berry meyvesi üzerinde yoğunlaşan Coşkun, bu meyvenin coğrafi ve iklim koşullarının köyüne uygun olduğunu tespit etti.
Bu konuda bilimsel araştırmaları da takip eden Coşkun, sağlık açısından faydalı olduğunu öğrendiği meyveyi, geçen yıl temmuz ayından itibaren köyde çiftçilikle uğraşan Muhammed Yılmaz ile birlikte 3,5 dönümlük arazisinde yetiştirmeye başladı.
Coşkun, AA muhabirine, Konya`da yaşamasına rağmen köyünü sık sık ziyaret ettiğini söyledi.
Çiftçilikle uğraşan köy sakinlerine daha çok gelir getirecek bir ürün arayışı içine girdiğini anlatan Coşkun, "Memleketime değişik faaliyetlerle hizmet etmek istiyordum. Şarkışla ilçesinde Tahsin Taşyürek isimli ziraat mühendisi arkadaşımız bu meyveyi yetiştirmiş. Biraz onunla sohbet ettikten sonra insan sağlığı açışından çok faydalı olduğunu öğrendim ve bunu köyümde denemeye karar verdim. Geçen sene temmuz ayında da ekimini yaptık." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz