Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından 1889`da kurulan ve 50 binden fazla mezun veren Erzurum Lisesi`nde, eğitime verilen katkının yanında bilim ve tarihe de ışık tutacak çalışmalar yapılıyor.
İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz`un gözetiminde okul bünyesinde 2 yıl önce kurulan müze, ülke tarihi ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait sergilenen birbirinden önemli eserleriyle geçmişe yolculuk yaptırıyor.
Dönemin okul yöneticisine ait masa ve öğrenci sıralarının yanı sıra halı, kilim, ev eşyaları, gaz lambaları, silah ve kılıçlar, ders araç ve gereçleri ile çeşitli süs eşyalarının da yer aldığı müzede, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün Erzurum ziyaretleri ve Milli Mücadele döneminde çekilen fotoğraflarının olduğu bir bölüm de bulunuyor.
Fuat Sezgin ve Ahmet Hamdi Tanpınar`a ait eserler de bulunuyor
Fuat Sezgin ve Ahmet Hamdi Tanpınar`a ait eserler de bulunuyor
Müzede, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle, 2019 yılının ithaf edildiği Prof. Dr. Fuat Sezgin`in öğrencilik yıllarına ait künye defteri ile Türk edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar`ın edebiyat öğretmenliği yaptığı döneme ait sicil defteri de yer alıyor.
Bu belgelerin dışında Osmanlı dönemine ait en önemli eserlerden biri olan İstanbul`daki Sultan Ahmet Camii`nin orijinal çizimleri de müzede sergileniyor.
17`nci yüzyılda Mimar Sinan`ın çizimleriyle öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa`nın yaptığı camisinin çizimleri de ilgi görüyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz