Kentin geleneksel konut dokusunun önemli örneklerinden Kahraman Sağra Konağı`nın restorasyonu, 2018`de Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirildi.
Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi`nde geçen sene ziyarete açılan üç katlı tarihi Kahraman Sağra Fındık Müzesi`nde sergilenen görseller ve malzemelerle, fındığın tarihçesi, bahçeden toplanması, harmanda ayıklanması ve kurutulması, işlenmesi ve kullanımı ile kent ve bölge ekonomisine katkıları ile Ordu kent hafızasında ve kültüründe bıraktığı izler anlatılıyor.
"Burada müzeciliğin bütün tekniklerini de kullandık" Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, fındığın, yöre hayatının vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi.
Fındığın öyküsünü, bölge halkının yanı sıra herkese anlatmak amacıyla müzeyi kurduklarını vurgulayan Güler, "Kahraman Sağra, Ordu`da önemli bir figür, önemli bir iş adamı. Kahraman Ağa da onun babası. Aynı zamanda Ordu`nun belediye başkanlığını yapmış çok önemli bir kişi. Dolayısıyla onun ismine izafeten Kahraman Sağra Fındık Müzesi adını verdik." dedi.
Almanya`dan memleketine gelen Fatma Acar, müzenin, Ordu`nun kültürü açısından çok güzel olduğunu dile getirdi.
Geçmişte kendisinin de fındık topladığını kaydeden Acar, "Burada fındık sepeti de var. Eskiyi hatırladım. Çok güzel, her şeyi koymuşlar, her şeyi düşünmüşler. Resimler dahil her şeyiyle çok güzel bir müze olmuş" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz