Sivas 4 Eylül Sanayi Sitesi`ndeki atölyesinde el yapımı bağlama üreten 52 yaşındaki Şentürk İyidoğan, Aşık Veysel`in asırlık bağlamasından ilham alıyor.
Veysel`in bağlamasıyla zaman zaman konser veren, müzik dinletileri sunan İyidoğan`ın atölyesinde Davut Sulari ve Müslüm Ağbaba gibi ozanların da sazları bulunuyor.
Aşık Veysel`in sazını 2 yıl kılıfından çıkaramadı
Aşık Veysel`in sazını 2 yıl kılıfından çıkaramadı
Aşık Veysel`in 107 yıllık bağlamasının kendisine 22 yıl önce ulaştığını anlatan İyidoğan, "Yaşlı bir amcamız getirmişti. `Bu rahmetli amcamın (Aşık Veysel) sazıdır. Torunum bunu çalamıyor, bunun yerine bana dut oyması ver, ben de bunu size vereyim` dedi. Amcanın istediği bağlamayı verdim ama bana verilen sazı 2 yıl boyunca kılıfından çıkartmaya cesaret edemedim" dedi.
İyidoğan, tamirini yaptığı ve çaldığı sazın sesinin çok güzel olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Kulaklarınıza sanki Aşık Veysel`in sesi geliyor. Aşık Veysel`in sesinin bu sazın içerisinde gizli olduğunu düşünüyorum. Ondan sonra Veysel düzeneğini araştırdım, Veysel`i izledim. Tek mızrap attığını gördüm, buna da Veysel mızrabı diyorum."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz