Aşık Veysel`in oğlu Ahmet Şatıroğlu`nun çocuklarından olan 59 yaşındaki Cevriye Keçeci, dedesi vefat ettiğinde çocuk yaşlarda olduğunu söyledi.
Dedesini görmek için köye sürekli misafirlerin geldiğini belirten Keçeci, ozanın misafirleri için saz çalıp türkü söylediğini anlattı.
Aşık Veysel`in evlerinin önündeki elma ağacının altında daha çok zaman geçirdiğini dile getiren Keçeci, "Sandalyesini isterdi, sandalyesini götürürdüm, su dökerdim, ellerini yıkardı. Dedem bizi, biz de dedemi çok severdik" dedi.
Dedesiyle her zaman gurur duyduğunu vurgulayan Keçeci, "Adımı dedem koydu ve beni `kızım` diyerek severdi, bize hiç kızmazdı. Çok kalabalık bir aileydik, çocuklar misafirlerin yanına girmezdi. Dedem misafirleriyle hep bu odada otururdu, dışarıda biz hep merak ederdik. Misafir gelince sevinirdik, gelen misafirler hep dedemi görmek ve onu dinlemek için gelirdi. Ne mutlu bana ki Aşık Veysel`in torunuyum" dedi.
Aşık Veysel`in değerinin ölümünden sonra daha iyi anlaşıldığını söyleyen Keçeci, "Dedeme ölümünden sonra daha çok değer verildi. Seveni daha çok oldu" şeklindeki düşüncesini dile getirdi.
Keçeci ozanın sürekli birlik, beraberlik mesajları verdiğine dikkat çekti: "Ne güzel, ne mutlu ki bu köye böyle bir aşık gelmiş, sayılmış ve sevilmiş. Çocuklarıma da dedemi örnek almalarını sürekli söylerim."
Gezerdi ama ayağına bir damla çamur bulaşmazdı
"Gezerdi ama ayağına bir damla çamur bulaşmazdı"
Keçeci, büyük ozanın gözleri görmemesine rağmen gönül diliyle her kesime hitap ettiğini anlattı: "Onun gözü görmüyordu ama görenlerden daha saygılıydı, her şeyi biliyordu. Köyün içerisinde gezerdi ama ayağına bir damla çamur bulaşmazdı. Bizim gözümüz açıktı ama gider çamurla gelirdik. Şimdi dedem için köye gelenlere elimden geldiği kadar ikramımı yaparım, sayarım, severim. Misafirperverlik babamdan, dedemden gelen bir şey..."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz