UNESCO`nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi`nde yer alan ve her biri sanat eseri özelliği taşıyan yaklaşık 8 bin 200 mezar taşının bulunduğu Selçuklu Meydan Mezarlığı`nın yanına inşa edilen müze, 2008 yılından bu yana turistlere ev sahipliği yapıyor.
Kalkolitik, Erken ve Orta Tunç ile Urartu, Roma, Helenistik, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müze, mezarlıkla bütünleşerek ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.
Çağdaş müzecilik anlayışıyla tasarlanmış bölümleriyle ziyaretçilerini etkileyen müze, tarihi dönemlerini yansıtan canlandırma birimleri, Sultan Alparslan`ın balmumu heykeli ve Malazgirt Savaşı`na ait görseller ile cezbediyor.
Müze Müdürü Mikail Ercek, müzeye gelen ziyaretçilerin sergilenen eserler ve yapılan uygulamalarla adeta tarihi yolculuğa çıktığını söyledi.
Ahlat`ın "Sakin Şehir" unvanı aldığını anlatan Ercek, "Şimdi de marka kent olma yolunda Kaymakamlığımız çalışmalar yürütüyor. İlçemiz birçok kültür mirası bünyesinde barındırıyor. Bu da burayı ziyaretçiler için vazgeçilmez bir yer haline getiriyor. Hem müzemizdeki eserler hem de açık hava alanında sergilenen kültür miraslarıyla Ahlat, adeta tarihe ışık tutuyor. Ziyaretçileri müzemize bekliyoruz. Keyifli bir yolculuk yapacaklarına inanıyoruz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz