Manavgat`a 8 km uzaklıkta bir yarımadada bulunan Side’nin adı Luvice dil gurubuna giren Sidece`de "nar" anlamına geliyor. M.Ö. 7. yüzyılda tüm Pamfilya Bölgesi ile birlikte Lidya egemenliğine giren Side, Persler ve Büyük İskender tarafından da yönetildi.
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Antik Kenti içinde yer alan Side Müzesi, günümüze kadar gelen Antik hamam binası; Agora Hamamı içinde bulunuyor.
Bir zamanlar gymnasiumun bir parçası olan müze bahçesinde Selçuklu Dönemi’nden kalma mezar kitabeleri, yazıtlar, Roma Dönemi’nden frizler, lahitler, sütun kaideleri ve sütunlar, mozaik parçaları, büstler ve heykeller yer alıyor.
Müzenin üstü kapalı salonlarında cam eserler, sikkeler, kandiller, heykelcikler, takılar, süs eşyaları, lahitler ve heykeller sergileniyor.
Müze koleksiyonunda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler yer alıyor.
Side antik kentinin kıymetlisi: Side Antik Tiyatrosu
Side antik kentinin kıymetlisi: Side Antik Tiyatrosu
Side Antik Tiyatrosu kentin yer aldığı yarımadanın daraldığı kesimde bulunuyor, kendine özgü mimarisiyle Anadolu`daki tek örnek sayılıyor.
Helenistik gelenek roma mimarisiyle buluşuyor
Helenistik gelenek roma mimarisiyle buluşuyor
Yapı plan açısından Helenistik geleneğin yarım daireden taşan biçimine sahip olsa da inşa tekniği açısından Roma mimarisi özellikleri taşıyor.
Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı
"Roma Barışı" olarak bilinen dönemde inşa edilen iki tapınaktan biri olan Side Apollon Tapınağı da özellikle gün batımı saatlerinde ziyaretçi akınına uğruyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz