Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya, ağırladığı yabancı turist sayısında 5 milyona yaklaştı.
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle geçen yıl turizmde kötü bir sezon geçirilen "turizmin başkenti" Antalya`da, aşılamanın artması ve dünyada kabul gören Güvenli Turizm Sertifika Programı`nın tüm işletmelerde uygulanması, turizmi yeniden hareketlendirdi.
Geçen yılı 3,5 milyon yabancı turistle kapatan kent, bu yıl bu rakamı ağustosta aştı.
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, 23 Ağustos itibarıyla Antalya`ya yurt dışından hava yoluyla 4 milyon 780 bin 710 turist geldi.
Turistlerin büyük bir bölümünü ise Ruslar oluşturdu.
Kentte, iç pazarda da ciddi bir hareketlilik yaşanıyor.
Tesislerde doluluk oranı yüzde 80
Tesislerde doluluk oranı yüzde 80
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, geçen yıla göre iyi bir sezon geçirdiklerini söyledi.
Atmaca, 2020`den sonra bu hareketliliğin sektörü sevindirdiğini dile getirerek,
Atmaca, 2020`den sonra bu hareketliliğin sektörü sevindirdiğini dile getirerek,
"Yıl başında geçen yılın en az iki katı bir turist hedeflemiştik. Nitekim rakamlar bunu doğruluyor. Antalya olarak geçen yılın rakamını ağustosta geçtik. Yıl sonunda ise geçen yıl 3,5 milyon misafir ağırlamıştık, bu yıl en az 7 milyona ulaşırız. Tesislerimizdeki doluluk oranı yüzde 80." diye konuştu.
Atmaca, Güvenli Turizm Sertifika Programı, kentte aşılama oranının artması, turizm sektöründeki insanların büyük oranda aşılanması, tesislerde ciddi problemlerin yaşanmaması gibi etkenlerin, turizmi pozitif yönde etkilediğini söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz