Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ve Serik Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında 2017`de kurulan Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu`nda çalışmalar sabahın erken saatlerinde başlıyor.
Her sabah görülmesi zor sis ağları kuran ALKÜ Doktor Öğretim Üyesi Hakan Karaardıç idaresindeki 7 kişilik ekip, ağlara takılan kuşların kanat uzunluklarını, ağırlıklarını, yağ oranlarını ölçtükten sonra kontrollü şekilde yeniden doğaya bırakıyor.
Kışladıkları ülkelerden ilkbaharda üreme bölgelerine giden bu kuş türlerine yönelik yapılan bilimsel çalışmalarla Boğazkent`te halkalanan kuşların hangi ülkelere göç ettiği tespit ediliyor.
Bilimsel çalışmalar hem kuşların göç yollarını belirlemelerine yardımcı oluyor, hem de ilgili kurumların kuşları korumaya ve avcılık politikalarına yön veriyor.
110 farklı kuş türünden 20 binin üzerinde kuş halkalandı
110 farklı kuş türünden 20 binin üzerinde kuş halkalandı
Karaardıç, Boğazkent`in Akdeniz`in üzerinden uçan göçmen kuşlar için önemli bir konaklama alanı olduğunu söyledi.
Yolculukların gizemini, bilinmeyenlerini ortaya çıkarmak amacıyla kuşları halkaladıklarını vurgulayan Karaardıç, "Boğazkent`te yaptığımız çalışmalarda 240 farklı kuş türünün yayılış gösterdiğini tespit ettik. 110 farklı kuş türünden 20 binin üzerinde kuşu da halkaladık. Bizim halkaladığımız kuşlar 18 farklı ülkede yeniden yakalandı. Bunlar arasında Çekya, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Polonya`nın yanı sıra Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Norveç`te yer aldı. 16 farklı ülkede halkalanmış kuş türlerini de burada yakaladık. Akdeniz`den Türkiye`ye giriş yapan göçmen kuşların Kuzey Batı`ya yönelerek Orta ve Doğu Avrupa`ya hatta İskandinavya`ya kadar gittiğini net şekilde söyleyebiliriz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz