Antik dönem Pamfilya`nın önemli liman kentlerinden biri olan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Side`de, arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor.
Kazıların hız kazanması 2014 yılında alanın 1`inci derece sit alanından, 3`üncü derece arkeolojik sit alanına çevrilmesi ile oldu.
Bölgedeki kaçak yapıların yıkılması ile tarihi yapılar tek tek ortaya çıkarılmaya başlandı.
35 kişilik ekibiyle alandaki kazı çalışmalarını takip eden Kazı Başkanı Anadolu Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, özel mülkiyetteki parsellerle çalışmaya başladıklarını söyledi.
Bir evin altından Sinagog çıkarttık
"Bir evin altından Sinagog çıkarttık"
Yahudilerin Side bölgesinde yaşadığına dair tarihi kaynaklar olduğunun bilindiğini, ancak elle tutulur ilk bulgunun yine bu kazılarda ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Alanyalı, şöyle konuştu: "Bir evin altından sinagog çıkardık. Sinagoglar, kilise ve camiler gibi belirgin değil. Bulunması biraz zaman alıyor. Sinagog, bugünlerde sergilenir hale geldi. Ortasında bir yazıt var. Orada `Korekesionlu (Alanyalı) Joseph, oğlu Daniel için adadı` yazıyor. Daniel 2,5 yaşında hayatını kaybeden bir bebek. Joseph oğlunun anısına sinagogun o dönem tadilatını kesesinden karşılıyor ve Daniel`e adıyor."
90`a yakın parselde kazı çalışması yürüten Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, bir bu kadar daha kazı yapılması gerektiğini söyledi.
Side, hem planlı hem de tarihi bir yer olacak
"Side, hem planlı hem de tarihi bir yer olacak"
4-5 yıl içinde Side`deki kaçak yapıların tamamen kaldırılacağını ve alttaki tarihin ortaya çıkartılacağını ifade eden Prof. Dr. Alanyalı, "Türkiye`nin kötü bir yüzüydü burası. Bundan sonra hak ettiği yere geleceğini düşünüyorum. Yıkılan yapılar, ruhsatlı hale getirildi. Side hem planlı hem de tarihi bir şehir olarak yaşamına devam edecek. Dünyada örnekleri var. Roma mesela. Hem modern şehir hem tarihi iç içe" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz