Antalya’da tehlikeli köpek ırkların bakımları 12 yıl önce kurulan hayvan barınağında yapılıyor.
Vatandaşların şikayeti veya kurumlardan teslim alınan "tehlikeli tür" köpeklerin, özel alanlarda, gerekli güvenlik önlemleri çerçevesinde kısırlaştırma, aşı, tedavi ve bakımları yapılıyor.
Ormanlık alanda 7 dönüm üzerine kurulu barınakta, 45 kişilik ekip 7 gün 24 saat çalışıyor.
Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım Evi Veterineri Mehmet Kocakasap, barınağın 1990`lı yılların başında kurulduğunu, zaman içinde Hayvanları Koruma Kanunu`ndaki değişikliklere uyumlu hale getirildiğini söyledi.
Kocakasap, kuruluşundan bu yana kesintisiz hizmet verildiğini anlattı: "Türkiye`nin en eski hayvan bakım evlerinden biriyiz. Şu anda 100`ün üzerinde köpeğimiz engelli bölümünde kalıyor. Yine alanda 100`e yakın tehlike arz eden köpek popülasyonumuz var. Tehlikeli köpek ırkları merkez ve ilçelerden gelen ihbar üzerine bulundukları yerden alınıp buraya getiriliyor. Tehlikeli köpek ırkları, diğer ırklardan ayrı olarak özel bir alanda tutuluyor. Bu ırklar yaralı olarak ihbar edilen ya da yetkili kurumların sahibinden el koyduğu bize teslim ettiği hayvanlar. Tehlikeli köpek ırkları yasa gereği doğal hayata salınması ve sahiplendirilmesi yasak olduğu için bizim bakım evimizde düzenli ve sürekli olarak bakılmakta."
Tehlikeli köpek ırkların üretilmesinde ciddi bir eğilim var
"Tehlikeli köpek ırkların üretilmesinde ciddi bir eğilim var"
Hayvanları aşılama ve kısırlaştırılma çalışmaları ekipler tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Kocakasap, kent nüfusuyla birlikte hayvan sayısının da arttığını söyledi.
Kocakasap, artan hayvan popülasyonunu karşılamak için belediyenin 40 dönüm üzerine yeni barınak inşa çalışması sürdürdüğüne değindi.
Tehlikeli köpek ırklarına ciddi bir talebin olduğuna işaret eden Kocakasap, "Tehlikeli köpek ırkların üretilmesinde ciddi bir eğilim var. Hayvan koruma yasasının emri olduğu için tüm il ve ilçelerin bakım evi yapma zorunluluğu bu sorunun çözümü için zaruri. Ancak el birliği içerisinde bir çözüme gidilebilir. Yoksa tek bir belediyenin bu konuyu çözebilmesi mümkün değil" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz