Emniyet Genel Müdürlüğü havacılık ve trafik birimleri, trafik kazalarının azaltılması için Ankara`da helikopterle trafiği denetledi.
Emniyet birimlerinin Gölbaşı`ndaki Emniyet Havacılık Daire Başkanlığından kalkan polis helikopteri ile yürüttükleri denetimler Konya, Eskişehir ve Samsun yollarında gerçekleştirildi.
Kurban Bayramı sonuna kadar 20 ilde 122 saat helikopterle, 79 ilde ise 1292 saat drone ile trafik denetimi yapılacak.
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Kurban Bayramı tedbirlerini en üst düzeyde tutmaya çalıştıklarını bildirdi.
Eskişehir-Bursa kara yolu Organize Sanayi Bölgesi girişindeki trafik denetimine katılan İnce, gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı olarak her bayram olduğu gibi bu bayramda da birtakım tedbirler aldıklarını söyledi.
Tedbirleri genelge haline getirerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`nun imzasıyla tüm valiliklere gönderdiklerini aktaran İnce, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü`nün bayramla birleşmesiyle tatil süreci başlamış oldu. Bu süreci kapsayacak şekilde tedbirlerimizi en üst düzeyde tutmaya çalıştık. Bu kapsamda 120 bin 372 ekibimiz görev başında olacak. Yine 226 bin 586 personelimiz de bilfiil görevde, sahada ve yollarda olacak. 45 başmüfettişimiz sivil denetim yapacak, tedbirlerin nasıl uygulandığını yerinde denetleyecekler" diye konuştu.
İnce, şehirler arası otobüslerde de sivil denetimler gerçekleştireceklerini anlattı.
Helikopter ve insansız hava araçlarıyla kontrollerin, sonuç getirici denetimler olduğunu vurgulayan İnce, bu uygulamayı sayısını artırarak sürdürdüklerini dile getirdi.
Özellikle ölümlü trafik kazalarını önlemeyi amaçladıklarına değinen İnce, "Tek amacımız, bu konularda özellikle bayram günlerinde ve diğer günleri de kapsayacak şekilde trafikteki kazaları en aza indirip sıfırlamak. Bunun için de var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz