Üretimine 19 Aralık 1966 yılında başlanan Anadol, bugün Türk otomotiv sanayisinin mihenk taşlarından biri olarak görülüyor.
Üretimine Koç Holding ve Ford ortaklığıyla 19 Aralık 1966 yılında başlanan Anadol, bugün Türk otomotiv sanayisinin mihenk taşlarından biri olarak görülüyor.
Castrol Ford Team Türkiye Takım Yöneticisi olan eski Türkiye ralli şampiyonlarından Serdar Bostancı, 55 yıl önce üretimine başlanan Anadol`u, nisan ayındaki Pekin-Paris Rallisi`ne hazırlıyor.
​​​​​​Beni hala en çok Anadol A1 heyecanlandırıyor
"​​​​​​Beni hala en çok Anadol A1 heyecanlandırıyor"
En çok beğendiği Anadol modelinin A1 olduğunu anlatan Bostancı, "Ben hala A1`i çok seviyorum, yani belki ilk aşk diyebilirim. A1’in çizgisi hala bana çok asil, çok farklı geliyor. STC de çok güzel bir spor otomobil ama o ilk göz ağrısı hissiyatından dolayı belki de, beni hala en çok Anadol A1 heyecanlandırıyor. Anadol`la gazlamak, bugünkü modern arabalarla gazlamaktan daha keyif veriyor bana açıkçası" dedi.
2022 yılının nisan ayında yapılması beklenen Pekin-Paris Rallisi`ne hazırlık yaptıklarına dikkat çeken Bostancı, "1973 model bir Anadol STC`yi mart ayından bu yana gelecek yılın nisan ayındaki Pekin-Paris Klasik Otomobil Rallisi`ne hazırlıyoruz. Piyasada `Süper Türk Canavarı` diye de adlandırılan Anadol`la bu yarışı yapacağız. Bu yarışta pilotumuz Ali Eriç ve oğlu Alican Eriç olacak. Yine Start ve Finish`i aynı olan fakat parkuru biraz daha farklı olan, Çin`de başlayıp Fransa`da biten bir yarış bizi bekliyor" açıklamasını yaptı.
Serdar Bostancı, Anadol’un Türkiye otomotiv sanayisinin gelişimine büyük bir katkı sağladığını vurguladı.
TOGG`un bir gün motor sporlarına katılma noktasına geleceğine inanıyorum
"TOGG`un bir gün motor sporlarına katılma noktasına geleceğine inanıyorum"
Dünyada elektrikli otomobillerle ilgili dönüşümün pistlerde de yaşandığını ve elektrikli otomobillerin de artık yarışlara katıldığını söyleyen Bostancı, "TOGG da bu noktada sahneye çıkabilir. Motor sporları otomotiv endüstrisinin önemli pazarlama araçlarından biri. Bu işin reklam tarafı, pazarlama tarafı da çok önemli. Bu aracımızın da bu noktalara bir gün geleceğine ben inanıyorum. Biz şu anda Türkiye`nin motor sporlarındaki en büyük firmasıyız. İlla bizde olması tabii şart değil, biz de olur başkalarıyla olur ama motor sporlarının da bir pazarlama aracı olarak kullanılması gerekecektir. Ben de bunu ısrarla hayatını motor sporlarına vermiş birisi olarak tavsiye ederim. Bizden böyle bir destek isterlerse de kanımızın son damlasına kadar hazırız" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz