Bir süre daha belediyenin veteriner kliniğinde misafir edilecek olan Minnoş, eski yuvasına dönmek için aynı yangında yaralanan sahibi Server Avcı`nın tedavisinin tamamlanmasını bekliyor.
Seyhan Mahallesi`ndeki bir polyester imalathanesinde çıkan yangında Server Avcı ve kedisi Minnoş mahsur kaldıkları yerden itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
Avcı, AKS 110 ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Servisi`nde tedavi altına alındı.
Yangında dumandan etkilenen ve vücudunda yanıklar oluşan Minnoş`a İzmir itfaiyesi paramedikleri, olay yerinde 1 saat boyunca oksijen tedavisi uyguladı.
Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne teslim edilen Minnoş, solunum sistemindeki hasar nedeniyle kuvöz tedavisiyle normal nefes almaya başladı.
Vücudundaki yanıklar da iyileşen Minnoş sağlığına kavuştu. Onu alevlerin arasından kurtaran ve ilk müdahaleyi yapan itfaiye ekibi de tedavisi tamamlanan Minnoş`u veteriner kliniğinde ziyaret etti.
Minnoş`u yaşatmak için çok mücadele verdiklerini anlatan İtfaiye amiri Utku Serttaş, "Onu bina dışında güvenli bir yere aldığımızda durumu çok kötüydü. Nefes almakta zorlanıyordu. Neredeyse ölmek üzereydi. Hemen paramedik arkadaşlarımız oksijen desteği sağladı. Başarılı da olduk. O tepki vermeye başladı. Hayat kurtarmak çok güzel bir duygu. Bu insan da olsa hayvan da olsa fark etmiyor. Ben onun bu kadar çabuk toparlanacağını düşünmüyordum. Onu böyle görünce çok mutlu oldum." dedi.
Minnoş`a bir saat müdahale ederken hiç ümitsizliğe kapılmadığını anlatan Durukan, "O an büyük bir stres yaşadım. Ama onun verdiğimiz mücadeleye yanıt vereceğini biliyordum. Oksijen ve yanık setimizle onu olay yerinde tedavi ettik. Minnoş`un yaşam enerjisi çok yüksekti. Oksijen tedavisinin ardından yeniden nefes alması bize güç verdi. Onu bugün ziyaret ettik. Bir sağlık çalışanı olarak çok mutluyum." dedi.
Paramedik Melika Yetiş ise Minnoş`u kurtardıkları an mesleğinin önemini bir kez daha anladığını söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz