Bazı kitaplar vardır, sizi daha okumaya başladığınız anda etkisi altına alır. Bitirdikten sonra bile olayların, mekanların içine hapseder, karakterleriyle yakınlaştırır. Yazarını ayakta alkışladığımız bu kitaplar işte bu usta kalemlerin provoke eden anlatımı ve sınır tanımayan hayal gücü ile hayatınıza girer; aklınızı başınızdan alır!
1. Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali
1. Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali
1. Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.
2. Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez
2. Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez
2. Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez Romanla ve edebiyatla uğraşan çoğu kişi tarafından mutlaka ilk 10`da gösterilen bu kitabı tanımlayan tek kelime: Şaheser. Nobel ödüllü Marquez`in dili, büyülü gerçekçiliği, fantastik atmosferi sizi çok şaşırtacak. Ayrıca kitap tam 16 yıllık emeğin ürünüdür. "Bu kitabı okumayan kendine roman okudum demesin!" cümlesini duymak istemiyorsanız...
3. Aşkın İstilası - Yol / Metin Hara
3. Aşkın İstilası - Yol / Metin Hara
3. Aşkın İstilası - Yol / Metin Hara Üç kitaptan oluşacak olan "Aşkın İstilası" serisi; dünyada yepyeni bir istila hareketi yaratacak. Şu an elinde tuttuğun kitap, serinin birinci kitabı, senin ilk adımın... "YOL" (Kitabın tanıtım bülteninden)
4. Nar Ağacı / Nazan Bekiroğlu
4. Nar Ağacı / Nazan Bekiroğlu
4. Nar Ağacı / Nazan Bekiroğlu İki büyük savaşın savurup yeniden şekillendirdiği hayatlar, muhaceret, mücadele, kader, farklı inançların aktığı ortak zemin, üç ülke ve üç sevda Nazan Bekiroğlu`nun mürekkebi aşk olan kaleminde buluştu. "Nar Ağacı" hayal kadar zengin, roman kadar güzel, tarih kadar gerçek bir hikâye… İncelikle işlenmiş karakterleri, son derece zengin detayları ve dönemi anlatmadaki maharetiyle okuyanı çarpacak ve yıllarca unutulmayacak bir kitap...
5. İnce Memed / Yaşar Kemal
5. İnce Memed / Yaşar Kemal
5. İnce Memed / Yaşar Kemal 1955`te ilki yazılan bu eser, tam dört tanedir. Adeta Türk toplumunun özünü verir. Toroslarda geçen hikaye; isyanın, cahilliğin, köy hayatının bir panoramasını çıkartır. Ayrıca seri, Köy romanlarının ve toplumcu gerçekçilik akımının en yetkin örneğidir.
6. Sevda Sözleri / Cemal Süreya
6. Sevda Sözleri / Cemal Süreya
6. Sevda Sözleri / Cemal Süreya Adından bir harfi (Y) iddiada kaybetmiş bir adam, şarkısı yarım, tarzı ikinci yeni, şiiri afilli. Sonrası mı? Sonrası iyilik güzellik... Türk edebiyatının en güzel "Sevda Sözleri" kısacası!
7. İşaret Çocukları / Cahit Zarifoğlu
7. İşaret Çocukları / Cahit Zarifoğlu
7. İşaret Çocukları / Cahit Zarifoğlu "Yedi Güzel Adam"ın en iyisi ya da en derini mi bilemem ama en artisti olduğu kesin. Zarifoğlu, bugün yeniden gündeme gelen bir şair, dinlemek lazım, okumak lazım, dehlizlere dalmak da!
8. Ustam ve Ben / Elif Şafak
8. Ustam ve Ben / Elif Şafak
8. Ustam ve Ben / Elif Şafak Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan`dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar. Elif Şafak`ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet… Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar... Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…
9. Cehennem Çiçeği / Alper Canıgüz
9. Cehennem Çiçeği / Alper Canıgüz
9. Cehennem Çiçeği / Alper Canıgüz Alper Canıgüz`ün eşsiz kahramanı Alper Kamu`yla birlikte her türlü şiddetin hüküm sürdüğü bir atmosferde, kırık hayatların, küllenmiş aşkların ve daha nice esrarın peşinde kara mizahla yüklü yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Kahramanımız, bu kez bir çocuğun ölümü ve eski bir aşk hikayesinin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için uğraşırken, "İnsanlığa dair kavrayışımızı biraz daha ileri götürmeyecekse bir cinayeti çözmenin ne anlamı var ki?" diyen bir dedektife yakışacak şekilde, adalet kavramımızı sorguluyor. Alper Kamu Cehennem Çiçeği; ilk üç romanıyla edebiyatımızda kendine özgü ayrıcalıklı bir yer edinen Alper Canıgüz`den kahkaha ve gözyaşının iç içe geçtiği büyülü bir serüven.
10. Açlık Oyunları Serisi / Suzanne Collins
10. Açlık Oyunları Serisi / Suzanne Collins
10. Açlık Oyunları Serisi / Suzanne Collins Distopya türünün yetkin örnekleri olan 1984, Biz ve Cesur Yeni Dünya gibi romanlardan oldukça etkilenen Suzanne Collins, Açlık Oyunları`nda bu türün adeta modern ve popüler bir uyarlamasını yapmış. Kitabın en önemli özelliği sürükleyicilik.
11. Aynı Yıldızın Altında / John Green
11. Aynı Yıldızın Altında / John Green
11. Aynı Yıldızın Altında / John Green 16 yaşındaki kanser hastası Hazel Grace`in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır. Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu`nda boy gösterince Hazel`ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır...
12. Game of Thrones Çizgi Romanı Serisi
12. Game of Thrones Çizgi Romanı Serisi
12. Game of Thrones Çizgi Romanı Serisi Hepimizin malumu olduğu, fenomen dizi Game of Thrones`un çizgi roman hali sizi çok ama çok şaşırtacak. Kitabı lezzeti farklıdır bilenler bilir; dizisine zaten diyecek bir şey yok. Ancak çizgi romanı gerçekten çok farklı bir zevk veriyor!
13. Fedailerin Kalesi Alamut / Wladimir Bartol
13. Fedailerin Kalesi Alamut / Wladimir Bartol
13. Fedailerin Kalesi Alamut / Wladimir Bartol Hasan Sabbah`ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikayesi. Bir tarafta Hasan Sabbah`ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah`ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir. Hikaye 11. yüzyıl İran`ında, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah`ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi`nde geçmektedir.
14. Mihmandar / İskender Pala
14. Mihmandar / İskender Pala
14. Mihmandar / İskender Pala İstanbul`u fethetmeye gelen Eyüp Sultan`ın hikayesini anlatan bu kitap, hem sürükleyici anlatımı, hem de tarihi dokusuyla elden düşüremeyeceğiniz bir roman!
15. Suskunlar / İhsan Oktay Anar
15. Suskunlar / İhsan Oktay Anar
15. Suskunlar / İhsan Oktay Anar Eflâtun rengi hayaller kuran bir "suskun"un sözleridir bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. Bu roman tüm diğer İhsan Oktay Anar romanları gibi, hiç bitmesini istemeyeceğiniz romanlar familyasından...
16. Şeytanı Uyandırma / John Verdon
16. Şeytanı Uyandırma / John Verdon
16. Şeytanı Uyandırma / John Verdon Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda... Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.
17. Kayıp Sembol / Dan Brown
17. Kayıp Sembol / Dan Brown
17. Kayıp Sembol / Dan Brown Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Kongre Binası`nda konferans vermesi için yakın bir arkadaşından davet alır. Ancak, Washington`a varır varmaz oldukça garip bir durumla karşı karşıya kalan profesör, kendini korkunç bir oyunun ortasında bulur. Kongre Binası`na bırakılmış olan bir sembolün -yakın arkadaşı Peter Solomon`ın kesik eli- varlığını haber veren bir telefon, Langdon`ı hiç de yabancısı olmadığı bir dünyaya davet etmektedir.
18. Böğürtlen Kışı / Sarah Jio
18. Böğürtlen Kışı / Sarah Jio
18. Böğürtlen Kışı / Sarah Jio Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel`ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel`ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı. 80 sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera`yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir.
19. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) - George Orwell
19. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) - George Orwell
19. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) - George Orwell George Orwell`in yazdığı distopik romandır. 2000`li yılların dünyasında yaşadıklarımıza ayna tutar. İnsanların nasıl apolitikleştirildiklerini, nasıl her şeyden korkan bireyler haline geldiklerini çok iyi anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz. Hikayeye katılan "aşk hikayesi" ise işin tuzu biberi olur.
20. Ender`in Oyunu - Orson Scott Card
20. Ender`in Oyunu - Orson Scott Card
20. Ender`in Oyunu - Orson Scott Card Halen yazılmakta olan (en son 12. yazıldı galiba) Orson Scott Card`ın bilim kurgu serisinin ilk kitabı. "11 yaşındaki bir çocuk, `Kimse kendi hayatını kontrol edemez; elinden gelenin en iyisi sana iyi insanlar, sevdiğin insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi sevmek,` diyebiliyorsa, onun Dünyayı kurtarması şaşırtıcı olmasa gerek."
21. Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
21. Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
21. Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley Romanın kurgusu Londra`da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. Romanda üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi (uykuda öğretim) sayesinde toplum değiştirilmiştir. Aslında tanımlanan dünya bir ütopya olarak da gözükebilir, fakat ironik bir ütopya; zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. Fakat, ironik biçimde, tüm bu gelişmeler birey için çok önemli olan birçok değerin yok edilmesi, kaldırılması ile başarılmıştır; aile, kültürel çeşitlilik, sanat, edebiyat, din ve felsefe artık yoktur.
22. Seçilmiş Kişi - Lois Lowry
22. Seçilmiş Kişi - Lois Lowry
22. Seçilmiş Kişi - Lois Lowry Zaman, kitapta net olarak belirtilmezken, gelecek zamanda bir toplulukta geçtiği anlaşılabilmektedir. Kitap, Jonas`ın eskiden yaşamakta olduğu ve herkesin işinin belli olduğu gelişmiş bir köyde geçer. Eğitim çok gelişmiştir ve herkes kendi özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda iş sahibi olurlar.
23. Guguk Kuşu - Ken Kesey
23. Guguk Kuşu - Ken Kesey
23. Guguk Kuşu - Ken Kesey Kült filmler listelerini hep en başlarında olan Guguk Kuşu filminin orijinal öyküsüdür. Günümüz insanının toplumla çelişkilerini ortaya koyan bir roman. Kimin dediği olacak? Toplumun mu, gönlüne göre yaşayanın mı? Bir akıl hastanesindeki özgür ruhlarla disiplin sağlamaya çalışan yönetim arasındaki mücadeleyi olağanüstü bir ustalıkla anlatan Ken Kesey, bu ilk yapıtıyla Amerikan "karşıt-kültürünün" efsanelerinden biri oldu.
24. Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking
24. Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking
24. Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking Bir editörün tavsiyesi üzerine, kitapta E=mc² dışında hiç bir formüle yer verilmemiştir. Hawking, kavramların daha kolay anlaşılabilmesi için metinleri resim, grafik gibi görsellerle zenginleştirerek, konuları basitleştirmeye çalışmıştır.Herkesin anlayabileceği bir dille yazılmıştır. Bu kitap okuyucunun bilime ilgisini arttırır ve asla karmaşık bir anlatımı yoktur.
25. Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk
25. Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk
25. Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk Çoğumuzun filmini izlediği Fight Club aslında Palahniuk`un bu romanından uyarlanmıştır. Yeraltı edebiyatının yetkin örneklerinden olan kitap, tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine ve iş dünyasına zehir zemberek bir eleştiri yöneltiyor. Palahniuk, karanlık bir mizahla desteklediği güçlü ve çarpıcı üslubuyla, yaşadığımız dünyanın çirkin suretine ayna tutuyor.
26. Karamazov Kardeşler - Dostoyevski
26. Karamazov Kardeşler - Dostoyevski
26. Karamazov Kardeşler - Dostoyevski Saygın kitap eleştirmenleri ve yazarlara göre dünyanın en üst metni. Hatta Hemingway`in intihar etmesinin nedeni "hiçbir zaman böyle bir kitap yazamayacağım" düşüncesi olduğunu söylerler (Tamamen edebi bir dedikodu olabilir!). Kısaca "insan"ı anlatıyor diyebiliriz. Ama her türden, gerçek, canlı kanlı insan...
27. Sahilde Kafka - Haruki Murakami
27. Sahilde Kafka - Haruki Murakami
27. Sahilde Kafka - Haruki Murakami Kafka Tamura 15 yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir düzenek gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibi peşindedir. Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.
28. Mahşer - Stephen King
28. Mahşer - Stephen King
28. Mahşer - Stephen King Stephan King`siz liste olmaz tabii ki. Dünyanın tartışmasız en iyi bilim kurgu romancısı Stephan King`in bu en ünlü romanının konusu şöyle: Biyolojik denemeler yapılan bir kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde 99`unu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar. Hayatta kalmayı başaran korku ve şaşkınlık içindeki bir avuç insan kendilerini kurtaracak bir lider arayışı içine girer. Ve iki aday ortaya çıkar... Colorado`da bir halkevi kurmakta ısrar eden 108 yaşındaki hayırsever rahibe Abagail ve kötülükten başka bir şey düşünmeyen, kargaşadan mutlu olan şiddet yanlısı "kötü adam" Randall Flagg...
29. Madde 22 - Joseph Heller
29. Madde 22 - Joseph Heller
29. Madde 22 - Joseph Heller 2.Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda bombardıman pilotu olarak görev yapan Yossarian`ın öyküsü, çivisi çıkmış bir dünyanın küçücük bir modeli aslında. Okurken bugün yaşananlarla kitaptaki öykü arasındaki bağlantıyı kurup aslında ne kadar absürd, çılgın, ürkütücü ve kin dolu bir dünyada yaşadığınızı fark edeceksiniz.
30. Süper İyi Günler - Mark Haddon
30. Süper İyi Günler - Mark Haddon
30. Süper İyi Günler - Mark Haddon Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan, dünyanın en dikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor bir de 7.507`ye kadar bütün asal sayıları... Sıradan bir insanın süper kahraman olmasının hikayesidir kısaca.
31. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - E.M. Remarque
31. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - E.M. Remarque
31. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - E.M. Remarque Savaşın dehşetini, beraberinde getirdiği yıkımı, insanoğlunu birbirine nasıl yabancılaştırdığını birinci ağızdan, çarpıcı bir şekilde dile getiren Remarque, savaşla ilgili bildiğimizi sandığımız gerçekleri sorgulamamızı sağlarken, edebiyatın ne kadar güçlü ve ölümsüz bir kaynak olabileceğini de bir kez daha kanıtlar.
32. Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini
32. Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini
32. Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini Emir ve Hasan, Kabil`de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir`le Hasan`ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralar`a mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyet işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip Kaliforniya`ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan`ın hatırasından kopamaz.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz