UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`ne 2012`de dahil edilen, "İkinci Efes" olarak adlandırılan Aizanoi Antik Kenti`nde kazılar devam ediyor.
Kazı koordinatörü Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, daha önce hiç kazı yapılmamış alanlarda çalışma yürüttüklerini söyledi.
Hayvan kemikleri işleniyordu
"Hayvan kemikleri işleniyordu"
Coşkun, çalışmalarda antik kentteki ticaret ve sosyal yaşama ışık tutacak önemli bulgulara ulaştıklarını anlattı.
Ortaya çıkarılan dükkanların ikisinin tespitini yapabildiklerini aktaran Coşkun, "İki dükkanın ne olduğunu tespit ettik. Bunlar bize şunu gösterdi. Kazılar esnasında dükkanın birinin içinden binlerce kemik parçası çıktı. Bunlardan çoğunluğu büyükbaş hayvanlara ait kemiklerdi. Bu parçaların bir kısmı hiç işlenmemiş halde, ham madde olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Bir grubu işlenmeye başlamış, yarım işlenmiş ve bitirilmemiş. Bir grubu ise işlenmiş ve bir eser haline gelmiş vaziyetteydi. Buradan anladığımız üzere Roma döneminde Aizanoi`de yerel bir kemik atölyesi vardı ve agorada bulunuyordu. Hem imalathane hem de satış yeri olarak hizmet veriyordu. İşlenmiş kemik eserler arasında çoğunlukla kadınların saç iğneleri, kaşık gibi eserlerle karşılaştık" dedi.
Dükkanda kandil satıldığına dair bulgular ortaya çıktı
"Dükkanda kandil satıldığına dair bulgular ortaya çıktı"
İkinci dükkanın ise kandil ve kandil yağı dükkanı olduğunu vurgulayan Gökhan Coşkun, "Diğer dükkanın kazısı esnasında çok sayıda sağlam ve kırık halde antik dönemin aydınlatma gereçleri olan kandillerle karşılaştık. Bu kandillerin sağlam olanlarının büyük kısmının kullanıldığını anlayabiliyoruz. Bu durum ise bize burada sadece kandil satılmadığını, aynı zamanda o dönemde kandillerin içine yağ konulup yakıldığını gösteriyor. Burada kandil yağının da satıldığına işaret ediyor. Her iki dükkandan ortaya çıkarılan bulgular bize Aizanoi`de yerel olarak üretim yapıldığını gösteriyor. Roma döneminde Aizanoi`nin önemli üretim faaliyetlerinin yapıldığını tespit etmemiz bizim için önemli bir bulgu" diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz