İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`nun talimatıyla, afet ve acil durumlarda arama kurtarma faaliyetlerine katkı sunmak amacıyla Erzurum`un da aralarında bulunduğu 12 ilde oluşturulan Polis Arama Kurtarma (PAK) timleri sıkı eğitimden geçiyor.
AFAD 6 haftalık eğitimlere katılan 21 çevik kuvvet polisi, öğrendiklerini gerçeği aratmayan tatbikatlarla da pekiştirme imkanı buldu.
Senaryo gereği yüksekte mahsur kalan bir yaralıya halat yardımıyla ulaşan ekipler, sedyeye alarak iple güvenli alana indirdi. Ekipler, enkazdan yaralı kurtarma tatbikatını da başarıyla tamamladı.
Soğuk havada eğitim alan polisler, eğitim sırasında üşümemek için yaktıkları ateşin etrafında zaman zaman toplanarak ısındı.
Tatbikat eğitimlerin başarılı geçtiğini gösterdi
"Tatbikat eğitimlerin başarılı geçtiğini gösterdi"
Eğitime katılan çevik kuvvet komiser yardımcısı Abdulkadir Çınar, eğitimlerde meslektaşlarının üstün performans sergilediğini söyledi.
Polis Arama Kurtarma ekibinde görev alan arkadaşlarının, AFAD`ın verdiği bütün eğitimleri sahada birebir uyguladığını anlatan Çınar, "Ekibimiz 21 kişiden oluşuyor. Eğitimlerimiz 6 haftaydı ve modül modül bölünmüştü. Bu eğitimler tamamlanınca son gün yaptığımız tatbikat eğitimlerin başarılı geçtiğini gösterdi" dedi.
Alanında uzman AFAD personelinden eğitim aldıklarını vurgulayan Çınar, sadece deprem ve sel gibi afetlerde değil çığ ve heyelan gibi olaylarda da görev yapabileceklerini söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz