Toroslar üzerine kurulu ilçedeki köpek eğitim merkezinde 8 ay önce çalışmalara başlayan 32 yaşındaki eğitmen Meki, parkur ve hayvan barınağının yer aldığı merkezde 20`ye yakın köpekle özel olarak ilgileniyor.
Yaklaşık 5 yıl önce Ankara`da köpek eğitmenliği kursu alan Meki`nin yetiştirdiği köpekler özellikle afetlerde canlı arama ve kurtarmada görev alıyor.
Meki, köpeklere duyduğu ilgi üzerine eğitmenlik için 5 yıl önce Ankara`da kursa katıldığını anlattı.
Meki, köpeklere duyduğu ilgi üzerine eğitmenlik için 5 yıl önce Ankara`da kursa katıldığını anlattı.
Daha sonra canlı arama-kurtarma ve görev köpeği yetiştirmeye karar verdiğini ifade eden Meki, "İstikrar ve sabırla bugüne kadar geldim. Büyük başarı elde etmek amacındayım. Canlı arama köpeği üzerine çalışıyorum. Depremlerde ve doğal afetlerde görev yapacak köpek yetiştiriyorum. Canlı arama köpeğim ile Düzce`deki sel felaketine katıldım." dedi.
Köpeklerde eğitimin yavruyken başladığına işaret eden Meki:
Köpeklerde eğitimin yavruyken başladığına işaret eden Meki:
"Yavru sütten kesilinceye kadar bazı testlerden geçiyor. Yükseklik, karanlık korkusu ve arama güdüsünü ölçmeye çalışıyoruz. Hangi kabiliyeti varsa onda eğitime başlıyoruz. Arama duygusunun gelişmesi için çalıştırıyoruz, başarılı olursa köpeği ödüllendiriyoruz. 1,5 yaşına kadar eğitim devam ediyor.
İçişleri Bakanlığının düzenlediği canlı arama köpeği sınavları oluyor. Parkurları, sınavı geçebilirse belge almaya hak kazanıyor. Devletim ve milletime hizmet etmesi için görev köpeği eğitiyorum. Kendi imkanlarımla burayı kurdum. Allah göstermesin bir depremde veya başka felakette bu köpekler hayat kurtarıyor. Çok sayıda köpek eğittim. Gönüllülükle yapıyorum."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz