Tarihi Büyüksaat ve Uğur Mumcu Meydanı`ndan ayrı ayrı başlayan yürüyüşte, 6 bin 500 kişinin taşıdığı 500 ve 3 bin 128 metrelik iki parça bayrak, tarihi Taş Köprü`de birleştirildi.
Taş Köprü`de düzenlenen etkinlikte, Jandarma Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı ait iki helikopterle Çelik Kanatlar Gösterisi yapıldı.
Kano ve kürek sporcuları da Seyhan Nehri`nde gösteri gerçekleştirdi.
Vali Süleyman Elban, burada, kentte 100 yıl önce düşman işgaline karşı destansı mücadeleler verildiğini söyledi.
Türkiye rekoru kırdık
"Türkiye rekoru kırdık"
Yaşanan acıların ardından başarıya ulaşılarak 5 Ocak`ta göndere ay yıldızlı bayrağın dikildiğini anımsatan Elban, "5 Ocak`ı her yıl kutluyoruz ancak bu yıl bir asrı devirdik, 100. yıl özel bir gündü. Şu anda Taş Köprü`de, arkamızda Türkiye`nin en uzun bayrağını açtık. 3 bin 628 metre, bu Türkiye rekoru." diye konuştu.
Çok gururluyuz
"Çok gururluyuz"
Elban, insanların coşkuyla kutlama yaptığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "O zor şartlara rağmen, o dönemde bütün insanlar o coşkuyu, heyecanı yaşamak için herkes evinde bulduğu kırmızı ve beyaz bezleri getirerek ilk kez bir bayrak dikiyorlar. Büyüksaat ile Ulu Cami`nin arasına asıyorlar. Dolayısıyla bayrağın o asılma anı bizler için önemli bir ilham ve gençlere de bunu aktarmak istedik. Bu bilinci onlar da kendinden sonrakilere aktarsın, diye böyle bir etkinlik düzenledik. Çok gururluyuz, mutluyuz. Bizi bu günlere getiren, bu vatanımızı vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi, Adanalı şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm Adanalı hemşerilerimizin de kurtuluş bayramını kutluyorum."
Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, milletvekilleri, davetliler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz