Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın, adını `Abdülhamid Han` olarak açıkladığı Türkiye`nin 4`üncü sondaj gemisinde çalışmalar Mersin`in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Limanı`nda devam ediyor.
Kırmızı beyaza boyanan ve Türk bayrağı işlenen gemiye ismi de yazıldı. Mersin-Antalya D-400 karayolundan geçen herkesin rahatlıkla gördüğü devasa gemide Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez incelemede bulundu.
Bakan Dönmez, Abdülhamid Han sondaj gemisinin, ağustosun ilk yarısında ilk görev yerine gideceğini açıkladı. Bakan Dönmez, "Abdülhamid Han sondaj gemisinin ilk görev yeri için 5-6 alternatif görüşülüyor. Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur." dedi.
Filonun en güçlüsü
Filonun en güçlüsü
Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor.
Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor.
Güney Kore`deki Okpo Limanı`ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs`ta Mersin`in Taşucu Limanı`na ulaşmasının akabinde çalışmalara başlanan geminin yakın zamanda göreve başlamasının planlandığı öğrenildi.
Mersin`in Taşucu Limanı`nda ziyaret ettiği Abdülhamid Han sondaj gemisinde değerlendirmelerde bulunan Dönmez, geminin dünyada 7`nci nesil olarak adlandırılan beş gemiden biri olduğunu söyledi.
Dönmez, Türkiye`nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4`üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han`ın son teknolojiye sahip olduğuna işaret ederek, "Mavi Vatan`da kendi deniz etki alanlarımızdaki sondaj faaliyetlerimizi 4 yıldır aralıksız devam ettiriyoruz. En büyük gücümüz filomuzun derin deniz sondaj gemileri. Önce Fatih, akabinde Yavuz ve en son Kanuni sondaj gemisi filomuza katılmıştı." diye konuştu.
Türkiye`nin enerji filosunun büyük kısmının Karadeniz`de faaliyetlerine devam ettiğini dile getiren Dönmez, "Hedefleri gerçekleştirmek için filonuzu, insan kaynağınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Son gemimizi de artık ilk görev yerine hazırlama çalışmalarımızın sonuna yaklaştık." ifadelerini kullandı.
Abdülhamid Han sondaj gemisinin ilk görev yerinin Akdeniz olması bekleniyor
Abdülhamid Han sondaj gemisinin ilk görev yerinin Akdeniz olması bekleniyor
Dönmez, Abdülhamid Han gemisinin kolaylaştırıcı bir teknolojiye sahip olduğuna dikkati çekerek, "Gemimiz ağustosun ilk yarısında ilk görev yerine gidecek. İlk görev yeri için 5-6 alternatif görüşülüyor. Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur." dedi.
Karadeniz`de keşfedilen doğal gazla ilgili çalışmalara da değinen Bakan Dönmez, "Sığ kısımlarda Castoro 10 gemisinin görevi bitmek üzere. Castorone gemisi denizin derin taraflarında boru serim işini yapacak. Muhtemelen bayram günlerinde ilk faaliyetlerine başlamış olacak." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz