Libya üzerinden Avrupa`ya geçmek için Akdeniz`e açılan 80 göçmen, sahil güvenlik ekiplerince denizden geri çevrilerek karaya çıkarıldı.
Aralarında 2`si hamile 15 kadın ve 5 çocuğun da bulunduğu göçmenlerin tamamına yakınının bitkin düştüğü ve ayaklarının çıplak olduğu gözlendi.
Gece saatlerinde Karabolli`den denize açılmalarından birkaç saat sonra Libya Sahil Güvenlik ekiplerince geri döndürülen göçmenlerden Sudanlı Hüseyin, Akdeniz`deki yolculuğun kendileri için ölümcül olabileceğini söyledi.
Kendisi ve beraberindekilerin kaçakçılar tarafından kandırıldığını belirten Hüseyin, anlaştıkları kaçakçının kendilerini dayanıksız lastik bota bindirdiğini anlattı.
İtalya`ya ulaşmak için denize açıldığını dile getiren Hüseyin, şunları söyledi:
İtalya`ya ulaşmak için denize açıldığını dile getiren Hüseyin, şunları söyledi:
"Gece saat 22.00 gibi kaçakçı vasıtasıyla Karabolli`den (denize) açıldık. Ama kaçakçı bizi kandırdı. Fiber tekne ayarladığını söylemişti. 40`lık (motor gücü) bir motor verdi ama yeni değildi, kullanmıştı. Bizden çok para aldı. 4 bin 500 dinar (900 dolar), bazılarından 6 bin dinar (1200 dolar) aldı. Mesafe uzak ve motor dayanıksız olduğu için ulaşamayacağımızı düşünüyorduk. Ölümümüze yol açabilirdi."
Libyalı yetkili: AB`den edindiğimiz tek şey, 2 konteynerden ibaret
Libyalı yetkili: AB`den edindiğimiz tek şey, 2 konteynerden ibaret
Libya Sahil Güvenliğinin göçmenleri geri döndürmek için köhne bir balıkçı teknesi kullanması ise, neredeyse her gün göç dramına tanık olunan Akdeniz`deki önlemlerin eksikliğini gözler önüne serdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz