ABD`nin 1776`da İngiltere`den bağımsızlığını ilan etmesi vesilesiyle her yıl 4 Temmuz`da kutlanan Bağımsızlık Günü, COVID-19 salgınının ardından ilk kez kısıtlamalar olmadan yapıldı.
Başkent Washington DC`de düzenlenen geleneksel havai fişek gösterilerini on binlerce kişi farklı lokasyonlardan izlerken, ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden da Beyaz Saray`ın bahçesinde asker aileleri ile izledi.
Geleneksel havai fişek gösterilerini izlemeye gelen ABD`liler kutlamalarda normale dönüş süreci ve salgın sonrası ilk 4 Temmuz Bağımsızlık Günü hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Jill Cetia isimli bir kişi salgının ardından açık havada insanların bir araya gelmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Biraz normal hissetmek artık çok iyi.” değerlendirmesinde bulundu.
Cetia’nın arkadaşı olan ve Bosna-Hersek’tan Washington’ı ziyarete gelen Aida Balsax ise, insanlarla bir arada olmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Eğer kendiniz güvedeyseniz ve bunu biliyorsanız biraz akıllıca davranarak insanların arasına karışabiliyorsunuz.” dedi.
Ekvador’lu Roberto Quito ise, kendisinin de tam aşılı olduğunu ve güvende olduğunu hissettiğini belirterek, “Çoğunluğu aşılanmış bir şehirde insanlar bugünün tadını çıkarıyor. Salgın tamamen bitmemiş olsa da artık daha güvendeyiz.” diye konuştu.
Ülkede son dönemde artan enflasyona da işaret eden Quito, “Bu durumun etkisini daha ağır hisseden ve geliri daha düşük olan insanlar için üzgünüm. Böyle bir günde ekonominin etkisini her yerde görebilirsiniz, Washington’a bakın evsizlerin sayısı her geçen gün artıyor.” yorumunda bulundu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz