Eski Başkan Trump’ın sert göçmen politikalarını eleştiren Biden yönetimi, güney sınırında bulunan binlerce Haitili düzensiz göçmeni uçaklarla ülkelerine iade etmeye hazırlanıyor.
Associated Press Haber Ajansı`na konuşan ve konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi olan ancak açıklama yapma yetkisinin olmadığı için adının gizli tutulmasını isteyen ABD`li bir yetkili, uçuşların pazar günü itibarıyla başlayabileceğini, detayların tam olarak netleşmediğini ancak günlük 5 ile 8 uçuşun olabileceğini söyledi.
Yetkili, göçmenlerin bulunduğu bölgeye en yakın kent San Antonio`nun uçuşların kalkış noktalarından birinin olabileceğini kaydetti.
Yine kimliğinin gizli tutulması kaydıyla ajansla konuşan bir diğer ABD`li yetkili, günde en fazla 2 uçuşun olacağını ve uçaklara alınacak düzensiz göçmenlerin COVID-19 testlerine tabi tutulacağını belirtti.
Geçtiğimiz günlerde çoğu Haitili çok sayıda düzensiz göçmen, Rio Grande Nehri`ni yürüyerek geçmek suretiyle ABD`ye giriş yapmıştı.
Aralarında çocukların da olduğu göçmenler, 35 bin nüfuslu Del Rio`da bir köprünün altında çadırlar kurarak ya da geçici barınaklar yaparak kamp kurdu.
Haitililerin yıllarca Meksika`dan ABD`ye düzensiz göçmen olarak geçiş yapmasına rağmen son dönemde Haiti`de artan yoksulluk, afetler ve siyasi belirsizlik, ülkeden göç eğilimini iyice artırdı.
Val Verde Bölgesi Şerifi Frank Joe Martinez, kamptaki göçmen sayısının 13 bin 700 civarında olduğunu, Meksika`da otobüslerle sınır bölgesine ulaşmaya çalışan çok sayıda Haitilinin de olduğu bilgisini aldıklarını belirtti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz