Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen Oscar ödülleri, bu yıl 93`üncü kez sahiplerini buldu.
Ödül törenine Nomadland filmi damgasını vurdu.
Nomadland en iyi film ödülünü kazanırken, filmin yönetmeni Chloe Zhao da en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. Zhao, Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ikinci kadın yönetmen oldu.
En iyi kadın oyuncu ödülü de "Nomadland"`deki performansıyla Frances Mcdormand`ın oldu.
En iyi özgün senaryo ödülüne Promising Young Woman, en iyi belgesel ödülüne My Octopus Teacher filmi layık görüldü.
En İyi Film: Nomadland
En İyi Film: Nomadland
En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins (The Father)
En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins (The Father)
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Nomadland)
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Nomadland)
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)
En İyi Uyarlama Senaryo: The Father
En İyi Uyarlama Senaryo: The Father
En İyi Uluslararası Film: Another Round
En İyi Uluslararası Film: Another Round
Ödülü Tomas Vinterberg aldı.
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülüne, `Judas and the Black Messiah` filmindeki rolüyle Daniel Kaluuya layık görüldü.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-Jung (Minari)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-Jung (Minari)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülüne `Minari` filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn layık görüldü.
En İyi Özgün Senaryo: Emerald Fennell (Promising Young Woman)
En İyi Özgün Senaryo: Emerald Fennell (Promising Young Woman)
En İyi Ses: Sound of Metal
En İyi Ses: Sound of Metal
Nicolas Becker Sound of Metal` filmi ile En İyi Ses ödülüne layık görüldü.
En İyi Görsel Efekt: Tenet
En İyi Görsel Efekt: Tenet
En İyi Kısa Film: Two Distant Strangers
En İyi Kısa Film: Two Distant Strangers
Two Distant Strangers`ın yönetmenleri Martin Desmond Roe (solda) ile Travon Free (sağda) En İyi Kısa Film ödülüne layık görüldü.
En İyi Kısa Animasyon: If Anything Happens I Love You
En İyi Kısa Animasyon: If Anything Happens I Love You
En İyi Kısa Animasyon Filmi ödülüne, Will McCormack (sağda) ve Michael Govier`in (solda) yönettiği If Anything Happens I Love You` filmi layık görüldü.
En İyi Animasyon ve En İyi Özgün Müzik: Soul
En İyi Animasyon ve En İyi Özgün Müzik: Soul
Yönetmen Pete Docter (sağda) ile Yapımcı Dana Murray (solda) `Soul` filmi ile En İyi Animasyon ödülüne layık görüldü.
En İyi Özgün Şarkı: Fight For You (Judas And The Black Messiah)
En İyi Özgün Şarkı: "Fight For You" (Judas And The Black Messiah)
En iyi rijinal şarkı Oscar ödülünü, `Judas and the Black Messiah` filmi için seslendirdiği `Fight for You` ile kazanan H.E.R.
En İyi Belgesel: My Octopus Teacher
En İyi Belgesel: My Octopus Teacher
Pippa Erlich ve James Reed, `My Octopus Teacher` filmiyle `En iyi belgesel` Oscar ödülünü kazandılar.
En İyi Kısa Belgesel: Colette
En İyi Kısa Belgesel: Colette
Anthony Giacchino ve Alice Doyard, `Colette` ile `En iyi kısa belgesel` Oscar ödülünü kazandılar.
En İyi Sinematografi ve En İyi Yapım Tasarımı: Mank
En İyi Sinematografi ve En İyi Yapım Tasarımı: Mank
En İyi Sinematografi ödülünün sahibi "Mank" filmi ile Erik Messerschmidt oldu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz