İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelgede, 17 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında uygulanacak tedbirler belirlenmişti.
Genelgeye göre, cuma günleri saat 21.00’den başlayıp cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayıp pazartesi saat 05.00’te tamamlanacak şekilde kısıtlama uygulanacak.
Sokağa çıkma kısıtlamaları, hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanıyor.
Restoranlar hafta içinde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis hizmeti verebilecek. Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilecekler.
Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında da izin verilmeyecek. Fırın, market, bakkal, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.
Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabilecekler.
Pazar yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup hafta sonları ise pazar yerleri kurulmayacak.
Üretim, tedarik, sağlık, tarım ve hayvancılık gibi zorunlu faaliyetlerde bulunanlar kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu sektörlerde çalışanların kontrollerde görev belgelerini göstermeleri zorunlu olacak.
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmayacak.
Hakkı olmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz aşısını yaptırmış olanlar için herhangi bir kısıtlama getirilmeyecek.
18 yaş altı gençler ve çocuklar için ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması getirilmeyecek.
Kısıtlamanın uygulanacağı süre ve günlerde toplu ulaşım araçlarıyla seyahate kısıtlama uygulanmayacak.
17 Mayıs-1 Haziran arası kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecek:
- Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,
- Sinema salonları,
- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,
- İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,
- Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları,
- Lunaparklar ve tematik parklar.
Kısıtlama günlerinde özel araçla seyahate ancak zorunlu hallerde izin verilebilecek.
Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, berber gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri hafta içinde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.
AVM`ler hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup hafta sonları kapalı olacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz