Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tekin başkanlığında devam eden Domuztepe Höyüğü kazılarının bu yılki kısmı tamamlandı.
Doç. Dr. Halil Tekin, bu yılki kazılarda değerli bulgulara ulaştıklarını söyledi.
Buluntular arasındaki yaklaşık 7-8 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen mimari yapının birden fazla kata sahip ve balkonlu olduğunu vurgulayan Tekin, yapının balkon özelliğinin tarih öncesi Anadolu mimarisinde ilk kez görülen bir durum olduğunu anlattı.
Göbeklitepe`nin dikili taşlar üzerinde kabartma tekniğinde, Çatalhöyük`ün duvar boyası, Domuztepe`nin ise çanak-çömlek üzerinde boya bezek olarak Taş Çağı sanatını yansıttığına dikkat çeken Halil Tekin, Göbeklitepe sonrasına ilişkin somut verilere Domuztepe`de ulaşıldığına, bu bölgelerin dünya neolitiğinde görsel sanatın önde temsilcileri olduğunu söyledi.
3 boyutlu canlandırılacak
3 boyutlu canlandırılacak
Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş da, "Günümüzden 7-8 bin yıl önce burada nasıl yaşıyorlarsa 3 boyutlu olarak canlandırılacaktır ve çocuklarımız binlerce yıl öncesine gidecekler. Aynı zamanda o dönem burası bataklık ve göllerle dolu bir bölgeydi. Dünyanın en büyük kuş göç yolu içerisinde bulunan Gavur Gölü havzası içerisinde de bulunuyor Domuztepe. Bu sene bizim sponsorluğumuzda yapılan kazılarda fil fosilleri bulduk. O fil fosillerinin sayısını arttırarak Kelibişler Mahallemizde dünyada eşi benzeri olmayan belki de 10 tane civarında fili ayağa kaldıracağız ve bu da dünyada ilk olacak" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz