Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının "Miras Atölyesi II Projesi" kapsamında restorasyonuna 2019`da başlanan cami için 2 milyon 400 bin lira harcandı.
Şarköy ilçesinin Güzelköy Mahallesi`nde bulunan ve restorasyonu tamamlanan cami 9 Temmuz`da cuma namazıyla ibadete açılacak.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ`da Osmanlı medeniyetinin tüm izlerini görmenin mümkün olduğunu söyledi.
Miras Atölyesi proje çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Albayrak, "Şehrimizin kültürel mirasını en çok yansıtan yapılardan Güzelköy Camii`nin restorasyon çalışmalarını tamamladık. Belediyemiz bundan sonra da tarihine sahip çıkmaya, tarihi ve kültürel değerlerimizi gün yüzüne çıkarmaya devam edecektir." dedi.
Albayrak, Güzelköy Camii`nin ilk inşa tarihiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmadığına işaret ederek, "Ancak ilk döneminin 14. yüzyıla yani Trakya`nın fetih dönemine dayandığı düşünülmektedir. Bölgede farklı dönemlerde gerçekleşen depremlerde cami yapısının tamamına yakınının yok olduğu, 1912 depreminden sonra köylüler tarafından yeniden inşa edildiği bilinmektedir." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz