ABD’de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı tamamlandı.
Dolunay 3 saat 28 dakika boyunca dünyanın gölgesinde kaldı.
NASA, Ay`ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı "neredeyse tam tutulma" olarak niteliyor.
Bu tarihi gökyüzü olayı, Kuzey Amerika’nın tamamı tarafından izlenebilirken Güney Amerika’nın batı yarısında, Asya’nın kuzeydoğu bölgesinde ve Avustralya’nın doğusunun da bir bölümünden görülebildi.
Kanlı Ay olarak da isimlendiriliyor
"Kanlı Ay" olarak da isimlendiriliyor
Kasım dolunayı, kunduzların bu ayda kış hazırlığı yapmasından dolayı Kızılderili almanağında "Kunduz ayı" olarak bilinirken Ay tutulması sırasında ortaya çıkan kırmızı görüntüsü nedeniyle "Kanlı Ay" olarak da isimlendiriliyor.
2021`in son ay tutulması
2021`in son ay tutulması
Perşembeyi cumaya bağlayan gece yaşanan Ay tutulmasının 2021`in son Ay tutulması olduğu kaydedildi. Bir sonraki Ay tutulması 16 Mayıs 2022’de gerçekleşecek.
ABD
ABD
ABD`nin Wisconsin eyaletindeki Kenosha kentinde, Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı sırasında 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşandı.
ABD doğu yakası saatiyle (EST) gece yarısı 01.02’de başlayan ay tutulması 04.02’de yüzde 99 tutulma oranına ulaştı.
EL SALVADOR
EL SALVADOR
El Salvador`un başkenti San Salvador`da, Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı sırasında 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşandı.
MEKSİKA
MEKSİKA
Meksika`nın başkenti Meksiko`da, Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı sırasında 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşandı.
GUATEMALA
GUATEMALA
Guatemala`nın başkenti Guatemala City`de, Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı sırasında 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz