Ateşe verilen araçlar...
Zarar gören kamu binaları... Yağmalanan banka ve işyerleri.
Gözü dönmüş terör örgütü yandaşları önlerine çıkan her şeyi yaktı yıktı.
Yetmedi masum insanları vahşice katletti. Bir ölüyü yakacak ve üzerinden arabayla geçecek kadar insanlıktan çıkmışlardı.
Tüm bunların sebebi ise HDP Genel Merkezinden yapılan çağrı oldu. Takvimler 6 Ekim 2014`ü gösteriyordu.
Terör örgütü DEAŞ kobani olarak da biline Suriye`deki Ayn El Arab kentine saldırdı. 6 Ekim akşamı çözüm sürecinin devam ettiği bir ortamda HDP genel merkezinden yapıldı. Toplantı sonrası HDP`li yöneticiler, DEAŞ`ın saldırılarını bahane göstererek yandaşlarına "sokağa çıkın" çağrısında bulundu.
İşte ne olduysa bundan sonra oldu.
HDP`nin çağrısı üzerine Doğu ve Güneydoğuda terör destekçileri sahneye çıktı. Diyarbakır`da başlayan olaylar kısa sürede çok sayıda il ve ilçeye sıçradı. Bölge insanı dışarı çıkamaz oldu, büyük mağduriyetler yaşandı.
Yaklaşık bir hafta süren ancak hafızalara 6-8 ekim olayları olarak hafızalara kazınan provokasyon eylemleri nedeniyle bazı yerlerde hayat durma noktasına geldi.
En büyük zararı yine bölge insanı gördü.
Terör olaylarında yüzlerce kamu binasında hasar oluştu. 6-8 ekim olaylarında maddi zarar 300 milyon liranın üzerinde oldu.
HDP`nin çağrısı ile fitili ateşlenen olaylar sadece maddi hasara yol açmadı.
Diyarbakır`da ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan Yasin Börü ve arkadaşları da olaylarda hayatını kaybedenler arasındaydı. Onlarca kez bıçaklanan gençler, terör yandaşları tarafından barbarca katledildi.
Sığındıkları binada öldürülen Yasin Börü ve arkadaşları önce üçüncü kattan sokağa attılar. Ardından cesetlerini yakıp üzerlerinden arabayla geçtiler. Yaşanan vahşet hala hafızlardaki tazeliğini koruyor.
Türkiye`yi kaosa sürüklemek için başlatılan olaylar bastırıldı. Ancak bir yıl aranın ardından bu kez farklı bir senaryo sahnelendi.
Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari ve Van başta olmak üzere birçok yerde çukurlar kazıldı, barikatlar kuruldu.
Güvenlik güçleri teröristlerin yerleştiği il ve ilçelerde operasyon başlattı. Günlerce hatta bazı yerlerde aylarca süren operasyonlarda teröristlerin sıkıştığı anlarda yine HDP devreye girmek istedi.
Ancak 6-8 ekim olaylarından acı bir ders çıkaran bölge halkı bu çağrıya kulak asmadı. Yerleşim yerleri birer birer teröristlerden temizlendi. Terörün izleri de kısa sürede silindi.
2014`te HDP`nin çağrısı ile başlayan 6-8 ekim olaylarında 2 polis şehit oldu, 30`dan fazla kişi hayatını kaybetti.
326 güvenlik görevlisi ve 435 vatandaş yaralandı.
197 okul hasar gördü.
165 belediye binası ya da aracı hasar gördü.
261 özel/kamu bankası ya da ATM`si hasar gördü.
729 sivil araç hasar gördü ya da kullanılamaz hale geldi.
1731 ev ve iş yeri hasar gördü ya da kullanılamaz hale geldi.
En büyük zararı yine bölge insanı gördü.
HDP`li yöneticilerin sebep olduğu kaosu ve sonrasında ortaya çıkan acı tablo...
Yükleniyor lütfen bekleyiniz