Osmangazi ilçesinde, Tarihi Kapalı Çarşı yakınındaki mektebin ilk binası, yıllar içinde savaş ve deprem gibi olaylar nedeniyle uğradığı tahribat ve yıkımlar yüzünden onarım gördü, zaman zaman da yenilendi.
Şu anda 501 öğrenci ve 30 öğretmenle eğitim öğretime devam eden Hocailyas Ortaokulu, ilk binanın 1855`te yıkılmasının ardından vakıf arazisindeki ev büyütülerek inşa edildi.
Türkiye`nin en eski okullarından Hocailyas Ortaokulunun müdürü Hülya Ayvaz, restorasyonun Bursa Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığınca yapıldığını söyledi.
Binanın mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğunu belirten Ayvaz, "Burası okul olarak vakfedilmiş, 553 yıl boyunca bu arazideki binalarda eğitim yapılmış. Tarihi binadaki restorasyon bitti, diğer binada da ufak tefek eksikler var, onlar da bittikten sonra binamıza döneceğiz." dedi.
Ayvaz, öğrencilerinin geçici olarak yaklaşık 2 yıldır öğrenim gördüğü Erhan Nasyalçın İlkokulunun yöneticilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına teşekkür etti.
Mezunlarının hepsinin gönlünde Hocailyas`ın farklı bir yeri vardır
"Mezunlarının hepsinin gönlünde Hocailyas`ın farklı bir yeri vardır"
Binayı ve araziyi eğitime bağışlayanların, yüzyıllar geçmesine rağmen isimleriyle halen anıldığını dile getiren Ayvaz, "Türkiye`nin dört bir yanına yayılmış mezunlarının hepsinin gönlünde Hocailyas`ın farklı bir yeri vardır. Çocuklarımıza da bu binayı kullanırken tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmayı öğretmemiz gerekiyor. Okulumuz iş yerlerinin arasında, onun için çevremizle iyi ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Aşure, lokma günlerimizde hep birlikte oluyoruz" dedi.
Okulun 1841`de restore edildiğinin kaynaklarda yer aldığına değinen Bozali, "Muradiye Külliyesi`nin bahçesinde okulun kurucularına ait mezarları tespit ettim. Türkiye`nin ilk Sümerologlarından Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ`ın babası Hafız Zekeriya İtil de 1926-1930`da okulumuzda muallimlik yapmış. Meşhur karikatürist Cemal Nadir Güler seyyar resim öğretmenliği yapmış" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz