Tarihi Kapalı Çarşı`nın içinde yer alan Gön Han`da belediyenin gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları sonucu 50`den fazla kaçak yapı yıkıldı.
Geçen yıl aralık ayından bu yana süren temizleme çalışmalarında bugüne kadar 350 kamyondan fazla hafriyat malzemesi çıkarıldı.
Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Gön Han`ın 500 yıl önce Piri Mehmet Paşa tarafından şehir dışından gelen misafirlerin Kayseri`de konaklaması için yaptırıldığını söyledi.
Hanın üst katında 8 metrekarelik odalar, alt katında ise sosyal donatıların yer aldığını anlatan Palancıoğlu, "Zaman içinde yaşanan büyük depremde han yıkılınca uzun süre maddi imkansızlıklar yüzünden yaptırılamamış. Sonra da esnaf burayı depo olarak kullanmış. Briketten 8-10 metrekarelik yerler inşa etmişler. Toplam 50`ye yakın kaçak yapı yapmışlar" dedi.
Palancıoğlu, hanın asıl yapısının zamanla gün yüzüne çıktığını söyleyerek, şu bilgileri verdi:
"Bazı yerlerde 3 metre, bazı yerlerde 2 metre kadar aşağı inildi ve orijinal yapının izlerine rastlandı. 8 metrekarelik han odaları, bacalar, kemerli yapılar, at bağlama alanları ortaya çıkmaya başladı. Tahminimiz bu handan ya Vezirhan`a ya da Kapalı Çarşı`ya bir iki tane kapı olduğu yönünde. Tarihi izleri tahrip etmeden ortaya çıkarıyoruz. Bu yazın sonuna kadar buradaki temizlik işini bitirdikten sonra restorasyon projesini çizip 500 yıl sonra bu yapıyı yeniden ayağa kaldıracağız. Toplam 1414 metrekare büyüklüğünde üstü açık avlulu bir han. Burası hem Kayseri`nin merkezine canlılık verecek hem de Kapalı Çarşı`yı hareketlendirecek."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz