Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılınç başkanlığında kurulan 158 kişilik ekip tarafından, Kalehan 2 Barajı nedeniyle sular altında kalan Murat Höyük ve Murat Tepe`de 2018-2019 yılları arasında kazı çalışması yürütüldü.
Kurtarma kazılarında, Erken Tunç ve Geç Demir Çağı ile Urartu ve Bizans dönemine ait yapı kalıntıları, seramik, çini, alçı kabartma, ok ucu, hayvan figürleri, çeşitli dokuma, tarım, mutfak ve ev eşyası, kemik eşyalar, tıbbi alet, sikke gibi tarihi eserlerin parçalarından oluşan binlerce obje bulunarak koruma altına alındı.
Murat Tepe`deki kazı çalışmalarında bulunan Urartu dönemine ait içerisinde bir iskeletin yer aldığı mezar buluntusundan çıkarılan yılan başlı bilezik ve bitkisel motifli kemer parçası, çocuklara süt vermek için kullanıldığı tahmin edilen emzik, 4 bin 500 yıllık olduğu tespit edilen buğday taneleri ile metal, kemik, cam, pişmiş toprak ve hayvan boynuzundan yapılmış tarihi eser niteliğindeki çeşitli eşyalar tarihe ışık tutuyor.
4 bin 500 yıllık tarihin izleri
4 bin 500 yıllık tarihin izleri
Elazığ Müze Müdürü Kılınç, kazıda 4 farklı kültür katmanı tespit ettiklerini, en üst katmanda Bizans, 2. katmanda Geç Demir Çağı, 3. katmanda Urartu dönemi ve en alt katmanda ise M.Ö. 2500`e kadar uzanan Erken Tunç Çağı`na ait izlere rastladıklarını söyledi.
Ziya Kılınç, "Murat Tepe`de mezar buluntusuyla karşılaştık ve bu Urartu dönemine ait bir mezardı. Çünkü gerek yılan başlı kol bileziği gerekse bir kemer parçasındaki motifler Urartu dönemine aitti. Bunlar ünik sayabileceğimiz eserler, Murat Höyük`deki kazıda ise emzik olabileceğini düşündüğümüz çocuklara süt vermek için kullanılan minyatür kaplara rastladık. Bir seramik parçası içerisinde kömürleşmiş buğday tanelerine rastladık. Bunları analiz için TÜBİTAK`a gönderdik, M.Ö. 9. yüzyıla tarihlendirildi, biz de genel bir görüşle Urartu dönemine tarihlendirdik" dedi.
236 envanterlik eser su altında kalmaktan kurtarıldı
236 envanterlik eser su altında kalmaktan kurtarıldı
Kılınç, "Kazıda, toplam 236 envanterlik eser yani tümlenmiş, ne olduğu bilinen eser su altında kalmaktan kurtarıldı. Bunlar emaneten Elazığ Müzesi`nde duruyor. İleride Tunceli Müzesi gibi Bingöl`de de müze açıldığı zaman nasıl Tunceli`nin eserlerini iade ettiysek bunları da ait olduğu topraklara Bingöl`e göndereceğiz. Bazılarının restorasyonu tamamladık" açıklamasını yaptı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz