Dünyanın halı ve kilim merkezlerinden kabul edilen İstanbul`da 3 nesildir "antika halıları antika halılarla" tamir eden ailenin son temsilcisi Ramazan Yumuşak, 11 yaşında eğitimini bırakıp başladığı 36 yıllık mesleğini gelecek nesillere aktarmak istiyor.
Selçuklu ve Osmanlı Devleti`yle birlikte Anadolu coğrafyasının tamamına yayılan halı-kilim kültürü bugün de başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde değerli halı koleksiyonlarıyla popülaritesini devam ettiriyor.
Özellikle Osmanlı Devleti`nde saray halıları olarak bilinen Hereke Fabrika-i Hümayünü`nde üretilen Hereke ve Kumkapı halılarına ek olarak Uşak, Kayseri, Isparta, Milas, Kula, Kars, Bergama, Kayseri gibi yerlerde üretilip antika özelliği taşıyan halı ve kilimler Türkiye için prestijli bir kültürel zenginlik olma özelliği taşıyor.
Zamanla eskiyen, boyası atan ya da tahrip olan kıymetli antika halılar ise başta Kapalıçarşı`da olmak üzere Tarihi Yarımada`daki sayılı zanaatkarın ellerinde itinayla tamir edilerek geleceğe taşınıyor.
Antika halıların değerini kaybetmemesi için benzer renk ve dokudaki bir diğer halıyla tamir geleneği 1950`lere kadar çoğunlukla gayrimüslim zanaatkarlarca devam ettirilirken daha sonraları Türk ustalar da sektörde daha fazla yer almaya başlıyor.
"Halıyla halı tamir" geleneğini günümüzde yaşatan sayılı ustalardan olan Yumuşak da Bab-ı Ali Halıcılar Çarşısı`nda dedesinin 1969`da bu alanda tanınmış Jacques ve Albert ustalardan öğrendiği zanaatı Japonya`da aynı işi yapan kardeşiyle birlikte yaşatmaya çalışıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz