İddialara göre, ordu ve bazı mihraklar Erbakan ekibini zor durumda bırakmak için komplo kurdu.
24 Aralık 1995 seçimleri çok parçalı bir siyasi yapı ortaya koymuş, ancak Refah Partisi %yüzde 21 oyuyla birinci parti olmuştu.
Çiller ve Yılmaz Erbakan`a arkasını döndü
29 Haziran 1996’da Erbakan’ın Başbakanlığı altında REFAHYOL koalisyon hükümeti kuruldu. Çiller de Başbakan Yardımcısı olmuştu.
Koalisyon Meclis`i karıştırdı: Bu hükümetin kuruluşu siyasette ilkin küçük çaplı bir depreme yol açtı.
NATO ve AB`ye karşı siyaset: Erbakan 1991 seçimlerine “Adil Düzen” adını verdiği bir ekonomi programıyla girmişti.
TSK huzursuz: Ancak asıl deprem, genel olarak ülke siyasetinde yaşandı.
Kaddafi krizi : Öte yandan Erbakan’ın ülkedeki laik güçleri yatıştırmaya yönelik tutumu, partisinin radikal unsurlarının da tepkisini çekmekteydi.
İslam liderlerini İstanbul`a topladı
Susurluk gündemi değiştirdi
`Derin devlet krizi` Çiller`e uzandı: Böyle bir ekibin aynı otomobilin içinde olması ve arabanın bagajından silahlar ve susturucular çıkması büyük bir skandaldı.
Yılmaz`a `Ülkücü dayağı`: Bu olay ülke genelinde bir infial yarattı ve devlet içindeki çetelere karşı bir toplumsal farkındalık oluştu. ANAP lideri Yılmaz, 24 Kasım’da Budapeşte Hilton Oteli’nde Veysel Özerdem adlı ülkücünün yumruklu saldırısına uğradı.
Aczmendiler sokaklarda: Aczmendilerin sokaklarda kendilerine has kılıklarıyla ve topluca dolaşmaları tepki topladı.
Susurluk’ta ortaya dökülen çetelere karşı yurt genelinde düzenlenen "Bir Dakika Karanlık" eylemleri sırasında her gece saat 21’de evlerin ışıkları açılıp kapatılıyordu
Ve tanklar Sincan`da...
Protestolar-Ordu-Provokasyon: Tüm bunlar olurken, Bir Dakika Karanlık eylemleri bir anda nitelik değiştirdi ve REFAHYOL iktidarına karşı eylemlere dönüştü.
MGK`dan Erbakan`a sert bildiri: Erbakan bu talepleri kabul etmek ve MGK bildirisini imzalamak zorunda kaldı.
Ordunun talepleri masada: On sekiz maddelik listedeki önde gelen talepler şunlardı: Tarikatlarca işletilen okul, vakıf ve yurtların kapatılması, imam-hatip okullarının sayısının imam ihtiyacını karşılayacak düzeye indirilmesi, kamudaki irticai kadrolaşmaya son verilmesi, İran’dan kaynaklanan irticai faaliyetlere karşı önlem alınması ve zorunlu ilköğretimin 5 yıldan 8 yıla çıkartılması.
Genelkurmay`da `Fazla mesai`: Artık REFAHYOL hükümeti için geri sayım başlamıştı. “İrticai faaliyetlerin” izlenmesi için Genelkurmay’da “Batı Çalışma Grubu” adı verilen ve yasal bir karşılığı bulunmayan bir birim oluşturuldu.
Patronlar da tavır aldı: Mayıs’ta RP hakkında kapatma davası açıldı (RP yıl sonunda kapatılacak ve Milli Görüş yola 4. partisiyle, Fazilet’le devam edecekti.)
Demirel, Erbakan`ı ters köşeye yatırdı: Konumu iyice zayıflayan Erbakan, başbakanlığı Çiller’e devretmek suretiyle hükümeti kurtarmak istedi.
Medyada `Cadı avı`...
Yükleniyor lütfen bekleyiniz