SEMERU PATLADI
SEMERU PATLADI
Endonezya`nın Lumajang bölgesinde, 3 bin 676 metre yükseklikteki Semeru Yanardağı Aralık ayı başında şiddetli patladı.
Patlama nedeniyle 48 kişi hayatın kaybederken, kayıp kişileri arama çalışmaları devam ediyor.
Patlamadan sonra yaklaşık 10 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Pek çok kişi de yanıklar ve diğer yaralanmalar nedeniyle Lumajang bölgesindeki hastanelerde halen tedavi görüyor.
"Pasifik Ateş Çemberi" deprem ve volkan kuşağındaki Endonezya`da yaklaşık 130 aktif yanardağ bulunuyor.
AVUSTRALYA YANGIN
AVUSTRALYA YANGIN
Avustralya`nın batısındaki tarihi bölge Margaret River`ın çevresinde 8 Aralık`ta çıkan ve kısa sürede yayılan yangın nedeniyle bölgedeki turistik mekanlar tahliye edildi.
Yangında 6 bin hektardan fazla ormanlık alan küle dönerken bölgedeki Leeuwin-Naturaliste Ulusal Parkı için acil durum uyarısı yapıldı.
Yangın ile ilgili can kaybı duyurulmadı.
İSPANYA SEL
İSPANYA SEL
Geçtiğimiz hafta Barra fırtınası İspanya’nın genelinde etkili olurken, ülkenin kuzeyindeki Bask ve Navarra bölgelerinde yağışlar, sel baskınlarına ve bazı nehirlerin taşmasına neden oldu.
Navarra Özerk Topluluğu Yönetimi bölgedeki 3 nehrin taştığını, Pamplona şehrindeki bazı mahallelerde sel baskınları yaşandığı duyurdu. Bask bölgesinde birçok ev ve bir hastane de sular altında kaldı.
Navarra Özerk Bölgesinde toprak kayması sonucu çöken kulübede bir kişi hayatını kaybetti.
Bask bölgesinde ise Argal ve Deba nehirlerinin taşması sebebiyle Huerte, Villava ve Mendaro kasabalarında bulunan birçok ev sular altında kalmıştı. Mendaro’daki hastanenin çevresindeki yolları kaplayan sel suları sebebiyle de hastaneye ulaşım kesilmişti.
FRANSA SEL
FRANSA SEL
Fransa`da şiddetli yağışlar sel felaketinin yaşanmasına neden oldu. Bayonne bölgesindeki Nive Nehri`nde su seviyesi yükseldi. Taşan nehir, Fransa`nın güneybatı bölgelerinde su baskınlarına sebep oldu.
Baskınlar nedeniyle 20 kişi tahliye edilirken, 700 kişi ise elektriksiz kaldı.
Araçlar sel sularında mahsur kalırken, tren seferleri kesintiye uğradı
Nehir kıyısındaki işletmelerden faaliyetlerine ara verilmesi istendi.
ABD KASIRGA
ABD KASIRGA
ABD`nin Kentucky eyaletinde geçtiğimiz hafta sonunda büyük bir kasırga felaketi yaşandı. Kentucky Valisi, en az 74 kişinin öldüğünü, kayıp kişi sayısının ise 109`u bulduğunu açıkladı.
Kasırga felaketi geride büyük bir enkaz bıraktı. Ev ve iş yerleri yıkıldı, ağaçlar söküldü.
Kasırganın bıraktığı yıkımı kaldırma çalışmaları devam ediyor.
Bölge sakinleri acil barınma, su ve yiyecek ihtiyacı duyuyor.
ENDONEZYA DEPREM
ENDONEZYA DEPREM
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumuna (USGS) göre, Endonezya`nın doğusunda 7,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.
Ülkenin Flores Island bölgesi açıklarında yerel saatle 11.20`de 18,5 kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntının ardından tsunami uyarısı yapıldı. Hasar bilgisi henüz paylaşılmadı.
CUMBRE VIEJA HALA AKTİF
CUMBRE VIEJA HALA AKTİF
İspanya`nın La Palma Adası`ndaki Cumbre Vieja yanardağı 19 Eylül`den bu yana faaliyette. 85 gündür aktif olan yanardağ "Adada en uzun süre aktif olan yanardağ" oldu.
Cumbre Vieja Yanardağı`nın püskürttüğü küller, 85 günde çoğunluğu ev 2 bin 896 binayı yakıp yıkarken, 150 binada ise kısmi hasar bıraktı.
Bölgede 6 bine yakın kişinin evlerini tahliye etmesine neden olan volkanın Ada ekonomisine verdiği zarar 840 milyon euroyu geçti.
Grafik: TRT Haber/ Hafize Yurt Ateş
Yükleniyor lütfen bekleyiniz