Bakan Ersoy, Yokuşbaşı Mahallesi Cevat Şakir Caddesi`nde bir inşaatın temel kazısında ortaya çıkan ve Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müze Müdürlüğü tarafından kazı çalışması başlatılan lahit mezar alanında inceleme yaptı.
Yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan 2 bin 400 yıllık mezarın kapağını açan Ersoy, Müze Müdürü Hüseyin Toprak`tan bilgi aldı.
Bakan Ersoy, lahitin 8 Mart`ta yapılan kazı sırasında keşfedildiğini söyledi.
Lahitin üst kapağının ilk defa bugün basın mensuplarıyla açıldığını anlatan Mehmet Nuri Ersoy, şöyle konuştu: "Mezarın içinde bir bay ve bayanın iskeletleri var. Burası 2 bin 400 yıllık bir yer. Milattan Önce 4. yüzyıla ait Halikarnasosun bir doğu nekropol kısmı olduğu düşünülüyor. Bizi sevindiren yanı hiç bozulmamış olması. Hiçbir yerden de hasar almamış gömüldüğü gibi kalmış. İçindeki malzemelerde hiçbir sarsıntıdan etkilenmemiş."
Çıkarılan eserler, müzede sergilenecek
Çıkarılan eserler, müzede sergilenecek
Ersoy, ilk etapta mezardan bazı eşyalar bulunduğunu ama çok şey çıkacağına inandıklarına dikkat çekerek, "Burada çok şey var. Çamurun altında olduğu düşünülüyor. Bunların hepsini bulacaklar. İyi bir değer oldu. Kazı çalışması Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından yürütülüyor. Mezardan çıkarılan tüm eserler müzeye götürülerek sergilenecek" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz